• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Premier milioner. Jest oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego

Pełnomocnik Morawieckich: w najbliższych dniach pozew przeciwko "GW" i żądanie przeprosin Odtwórz: Pełnomocnik Morawieckich: w najbliższych dniach pozew przeciwko "GW" i żądanie przeprosin
Pełnomocnik Morawieckich: w najbliższych dniach pozew przeciwko "GW" i żądanie przeprosin "Źródło: tvn24"

Miliony na koncie, nieruchomości oraz uprawnienia do akcji banku - to główne składniki majątku premiera Mateusza Morawieckiego. W piątek opublikowano oświadczenie majątkowe szefa rządu.

Oświadczenie majątkowe Prezesa Rady Ministrów zostało złożone według stanu na 31 grudnia 2018 roku.

Majątek premiera

Z dokumentu wynika, że Mateusz Morawiecki miał wówczas około 5 milionów 380 tysięcy złotych oszczędności.

W oświadczeniu majątkowym premier poinformował, że ma uprawnienia do 3857 akcji banku Santander. Jednak, jak zapewnił, nie osiągnął dochodu z tego tytułu "w roku ubiegłym ani w roku bieżącym". "Nie mam wiedzy, czy te uprawnienia mogą zaistnieć w praktyce" - dodał szef rządu.

Morawiecki napisał również, że posiada uprawnienia do akcji określonych kwotowo do 350 tysięcy złotych i również zaznaczył, że nie wie, czy te uprawnienia mogą zaistnieć w praktyce.

"Jeśli zaistnieje niezależna ode mnie decyzja co do materializacji uprawnień do akcji (o których mowa wyżej - red.), to w czasie pełnienia funkcji rządowych/ministerialnych powstrzymam się z realizacją tych uprawnień. W czasie pełnienia przeze mnie funkcji rządowych/ministerialnych powstrzymam się z realizacją praw do odroczonych w czasie premii, które zostały ujęte w raportach rocznych Banku Zachodniego WBK, należnych na podstawie stosunku pracy zakończonego z dniem 16 listopada 2015 roku" - zapewnił w oświadczeniu premier.

Nieruchomości

Premier posiada dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych, który położony jest na działce o wielkości około 4,6 tysiąca metrów kwadratowych wraz z domkami letniskowymi i zabudowaniami gospodarczymi.

Jest również właścicielem domu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych położonego na działce o powierzchni około 3,1 tysiąca metrów kwadratowych. Do majątku premiera zalicza się również mieszkanie o powierzchni 72,4 metrów kwadratowych o wartości około 1 miliona złotych. W ubiegłym roku Mateusz Morawiecki jako wartość tego mieszkania wpisał kwotę 546 tys zł. Wówczas w opisie nie były jednak uwzględnione "meble, wyposażenie, sprzęt".

To nie jedyne nieruchomości, które posiada szef rządu. Premier ma również 50 procentowy udział w segmencie (szeregówce) o powierzchni 180 metrów kwadratowych, która położona jest na działce o powierzchni około 400 metrów kwadratowych. Posiada też działkę rolną o powierzchni około 20 tysięcy metrów kwadratowych.

Z oświadczenia majątkowego wynika również, że Morawiecki posiada składniki mienia ruchomego, których wartość przekracza 10 tysięcy złotych. Chodzi o zabudowę kuchenną wartą około 60 tysięcy złotych, dwa meble warte odpowiednio 60 tysięcy i 65 tysięcy złotych oraz meble z zabudową o wartości około 70 tysięcy złotych.

Premier udzielił też pożyczki siostrze w wysokości około 300 tysięcy złotych.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE

Działka od parafii

20 maja " Gazeta Wyborcza" napisała, że Mateusz Morawiecki wraz z żoną w 2002 roku kupili 15 hektarów gruntów za 700 tysięcy złotych od jednej z parafii we Wrocławiu. Rzeczoznawca ocenił, że nieruchomość już w 1999 roku warta była prawie cztery miliony złotych. Teraz - jak twierdzi "GW" - może to być 70 milionów złotych.

Według publikacji Morawiecki nie musiał wpisywać działki do oświadczenia majątkowego, ponieważ w 2013 roku dokonał częściowej rozdzielności majątkowej ze swoją żoną, Iwoną Morawiecką.

W ubiegłym tygodniu pełnomocnik rodziny Morawieckich, Dariusz Tokarczuk, poinformował, że "w najbliższych dniach" złożony zostanie pozew przeciwko "Gazecie Wyborczej" w sprawie ochrony dóbr osobistych. Jak dodał, Iwona i Mateusz Morawieccy "będą dochodzić opublikowania przeprosin".

Żona premiera Iwona Morawiecka przekazała również oświadczenie o skierowaniu sprawy na drogę sądową. Zadeklarowała ponadto gotowość "sprzedaży terenów po cenie zakupu".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
michal_karczewski14
Moim zdaniem fakt że premier jest bardzo zamożnym człowiekiem jest dobrym znakiem. Nie musi teraz szukać okazji na dorobienie się.
 • 1
 • 7
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pawel_suhsj
I kto ma się na to nabrać? Jakie uprawnienia do akcji? Przecież miał się ich pozbyć? Przecież jego decyzje odnośnie prawa bankowego mogą kształtować wartość tych akcji. Wprowadzi ustawę o przewalutowaniu kredytów we frankach i wartość tych akcji spadnie. Dlatego tego nie wprowadzają? To jest kpina. Premier do dymisji
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
treeinfo
No i doskonale! Przynajmniej nie będzie się musiał bogacic kosztem podatników. Do polityki powinni trafiac wlasnie tacy ludzie! Super wiadomość. Brawo!
 • 2
 • 14
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jar of Whisky
Następny oligarcha po Kaczyńskim
 • 11
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane