• rozwiń
  • WIG20 2237.12 +0.15%
  • WIG30 2535.20 +0.15%
  • WIG 58845.35 +0.16%
  • sWIG80 11609.61 +0.33%
  • mWIG40 3750.35 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:21

Dostosuj

Temat: Brazylia

Gigantyczne strajki w Brazylii. Związkowcy nie chcą wyprzedaży Petrobrasu

Gigantyczne strajki w Brazylii. Związkowcy nie chcą wyprzedaży Petrobrasu
Foto: Felix0101 / Wikipedia Foto: Po skandalu korupcyjnym w dyrekcji brazylijskiego Petrobrasu, 80 tys. pracowników państwowego giganta naftowego rozpoczęło w piątek 24-godzinny strajk przeciwko decyzji o sprzedaży części aktywów firmy, która znalazła się w wielkich kłopotach finansowych

Po skandalu korupcyjnym w dyrekcji brazylijskiego Petrobrasu, 80 tys. pracowników państwowego giganta naftowego rozpoczęło w piątek 24-godzinny strajk przeciwko decyzji o sprzedaży części aktywów firmy, która znalazła się w wielkich kłopotach finansowych.

Strajk w największym państwowym koncernie Ameryki Łacińskiej proklamowała Jednolita Federacja Naftowców (FUP), centrala zrzeszająca większość związków zawodowych działających w Petrobrasie.

Ogromne łapówki

Podczas gdy strajkują naftowcy, Rada Administracyjna Petrobrasu obraduje nad sprzedażą części aktywów koncernu wartości piętnastu miliardów dolarów. Koncern przeżywa ogromne trudności finansowe w związku ze stratami, jakie poniósł z powodu afer korupcyjnych z udziałem członków jego dyrekcji, w które zamieszanych było wielu brazylijskich polityków.

Część z nich aresztowano.

Strajk sparaliżował pracę przedsiębiorstw Petrobrasu w dziesięciu z 27 stanów Brazylii, unieruchamiając rafinerie naftowe, stacje dystrybucji paliw, a nawet elektrownie cieplne.

- Strajk ostrzegawczy następuje w 20 lat po historycznym 32-dniowym strajku z maja 1995 roku, który udaremnił prywatyzację Petrobrasu - głosi komunikat ogłoszony przez związkowców.

Carolina Cavassa, rzeczniczka prasowa FUP, oświadczyła, że w strajku uczestniczy 90 proc. spośród 86 tys. pracowników koncernu w dwunastu stanach Brazylii.

W toku śledztwa w sprawie korupcji w Petrobrasie prokuratura ustaliła, że suma łapówek, którymi właściciele prywatnych firm realizujących usługi dla koncernu naftowego przekupywali członków dyrekcji koncernu i polityków mających wpływ na jego decyzje, to co najmniej 800 milionów dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane