• rozwiń

Temat: Indie

Zużyte baterie z laptopów zasilą slumsy? "Większość ma wystarczającą moc"

Zużyte baterie z laptopów zasilą slumsy? "Większość ma wystarczającą moc"
Foto: Flickr (CC BY SA 2.0) Foto: Zużyte baterie zasilą slumsu?

Stare baterie do laptopów wciąż mają w sobie tyle mocy, aby zapewnić energię elektryczną dla domów w slumsach - twierdzą naukowcy z IBM. Eksperci analizowali zużyte baterie i stwierdzili, że 70 proc. z nich ma wystarczającą moc, aby lampka LED świeciła się przez cały rok, ponad cztery godziny dziennie.

Naukowcy stwierdzili też, że używanie zużytych baterii jest tańsze niż istniejące opcje zasilania, a także pomaga rozwiązać problem elektronicznych odpadów - pisze BBC News.

Testy zakończone sukcesem

Jak donosi "Technology Review" z Instytutu Technologii w Massachusetts, badania naukowców z IBM mają zostać wkrótce omówione na konferencji w kalifornijskim San Jose.

Zespół IBM stworzył coś, co nazwał "UrJar" - urządzenie, wykorzystujące komórki litowo-jonowe ze starych baterii, które może zasilać urządzenia zużywające mało energii. Naukowcy chcą pomóc ok. 400 mln ludzi w Indiach, którzy pozostają poza siecią elektryczną.

W tym roku odbyły się już testy z bateriami w indyjskim mieście Bangalore, które spotkały się z niezwykle pozytywnym przyjęciem użytkowników. Sugerowali oni nawet pewne poprawki, takie jak stworzenie kabli odpornych na ugryzienie szczura.

Inne opcje, takie jak np. energia słoneczna są w tej chwili zbyt drogie i trudne do przeprowadzenie pod względem logistycznym. Natomiast UrJar, jeśli zostanie wyprodukowane w dużej ilości, będzie kosztował zaledwie 600 rupii (ok. 37 zł.) - zauważa BBC News.

Góra e-śmieci

Oczekuje się, że przystosowane zasilacze będą bardzo popularne wśród ulicznych sprzedawców, którzy nie są podpięci pod sieć elektryczną, tak samo jak ubogie rodziny mieszkające w slumsach.

"UrJar" ma też pomóc w zmniejszeniu góry elektronicznych śmieci, które są poważnym problemem, szczególnie w krajach rozwijających się. To tam kończy żywot większość z niechcianych na Zachodzie technologii. Badania IBM potwierdziły, że dziennie w USA wyrzucane są 142 tys. komputerów, co rocznie daje liczbę 50 mln - zauważa serwis.

I dodaje, że sytuacja w Indiach wymaga szczególnie pilnego rozwiązania. Nie tylko dlatego, że kraj ten otrzymuje wiele odpadów z innych krajów, ale również dlatego, że sam produkuje ich ogromne ilości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
stefan998877
Super pomysl, nie dosc ze Amerykanie pozbeda sie smieci to jeszcze ktos im za to zaplaci. Ciekawy tylko jestem co Hindusi zrobia z tymi bateriami jak juz przestana calkiem dzialac
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
JohnnyBravo7
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane