• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Minister: Facebook nie zapłacił w Polsce żadnego podatku. Zuckerberg: płacimy wszystkie, które są należne

Mark Zuckerberg: moim wyzwaniem na 2018 rok jest naprawa Facebooka Odtwórz: Mark Zuckerberg: moim wyzwaniem na 2018 rok jest naprawa Facebooka
Mark Zuckerberg: moim wyzwaniem na 2018 rok jest naprawa Facebooka "Źródło: TVN24 BiS"

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała dziennikarzom w Brukseli, że w 2017 roku Facebook nie zapłacił w Polsce żadnego podatku. - Czas najwyższy na ucywilizowanie globalnych platform, korzystających z europejskich danych - dodała.

Emilewicz wzięła udział we wtorek w Brukseli w spotkaniu ministrów do spraw handlu państw UE, którzy omawiali bieżące kwestie w relacjach z USA, a także stan negocjacji umów handlowych UE z partnerami zewnętrznymi.

Minister była pytana o wtorkową wizytę w PE szefa Facebooka Marka Zuckerberga i związane z tym nadzieje w krajach UE, że jego firma zacznie wreszcie w nich odprowadzać podatki.

- Mam nadzieję, że polscy europosłowie zadadzą pytanie dotyczące tego, dlaczego Facebook w Polsce nie zapłacił ani złotówki CIT-u w poprzednim roku. (...) Jest to pewnie pytanie zadawane przez wiele jurysdykcji podatkowych dziś w Europie. Myślę, że jest czas najwyższy na ucywilizowanie globalnych platform, korzystających z europejskich danych, świadczących usługi dla klientów w Europie - powiedziała dziennikarzom w Brukseli.

Odpowiedź szefa Facebooka

Żaden z europarlamentarzystów z Polski nie brał wprawdzie udziału w spotkaniu z szefem Facebooka, jednak podczas spotkania pojawiały się pytania o podatki, jakie firma płaci w Europie.

- Facebook zawsze płacił podatki we wszystkich krajach, w których działamy. Płacimy wszystkie podatki, które są należne, zgodnie z prawem - powiedział Mark Zuckerberg dodając, że Facebook zatrudnia w UE tysiące ludzi. - Mamy wielkie centra informacyjne w Irlandii, w Szwecji, kolejne otworzymy w Danii w 2020 roku - zaznaczył.

Dodał, że platforma przyczynia się do tworzenia miejsc pracy i pobudza innowacyjność w Europie.

Wizyta Zuckerberga w PE to wynik nieuprawnionego przekazania z platformy danych milionów użytkowników do firmy Cambridge Analytica. Świadcząc usługi dla swoich klientów, wykorzystywała ona informacje pozyskane z Facebooka do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich decyzje polityczne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane