• rozwiń

"Wobec walk na Ukrainie Unia przedłuży sankcje gospodarcze wobec Rosji"

Foto: PAP/EPA Foto: Sankcje wobec Rosji będą też jednym z tematów dyskusja na najbliższym szczycie G7 w Niemczech

W obliczu ostatnich wydarzeń na wschodzie Ukrainy jest jasne, że Unie Europejska formalnie przedłuży sankcje gospodarcze wobec Rosji, prawdopodobnie o sześć miesięcy - ocenił w piątek w Brukseli wysoki rangą unijny urzędnik.

Przypomniał, że już na marcowym szczycie UE powiązała obowiązywanie sankcji gospodarczych wobec Rosji z pełną realizacją porozumienia w sprawie zawieszenia broni, uzgodnionego w lutym w Mińsku.

- Polityczna decyzja w tej sprawie już została podjęta przez Radę Europejską, teraz to kwestia jej formalnego wdrożenia - powiedział. Potwierdzenie tej decyzji ma przynieść szczyt UE pod koniec czerwca.

Jak dodał, w marcu "były jeszcze nadzieje i oczekiwania, że w czerwcu - nawet jeśli porozumienie mińskie nie będzie w pełni wdrożone - to będziemy w znacznie lepszych nastrojach i będziemy mogli odnotować większy postęp". - Teraz jest jasne, że tak się nie stanie - ocenił urzędnik, nawiązując do wydarzeń w ostatnich dniach.

Pierwsze od miesięcy

W środę w Marjince pod Donieckiem doszło do pierwszego od miesięcy poważnego starcia między prorosyjskimi separatystami a oddziałami ukraińskimi.

Uzgodniony w Mińsku kalendarz wdrażania ustaleń zakłada, iż pełna realizacja tego porozumienia potrwa do grudnia br. - Na tym etapie jest za wcześnie na spekulacje, na jak długo sankcje zostaną przedłużone, ale sam harmonogram z Mińska mówi o grudniu 2015 r. - dodał.

- Myślę, że powinno to (przedłużenie sankcji - red.) być na sześć miesięcy - ocenił. - Potem jeszcze raz się spotkamy i ocenimy sytuację.

Sankcje wobec Rosji będą też jednym z tematów dyskusja na najbliższym szczycie G7 w Niemczech. - Rosja nie będzie siedzieć przy stole, ale będzie na pewno w menu - powiedział unijny urzędnik, zaangażowany w przygotowanie spotkania.

Szczyt G7

W czwartek Waszyngton poinformował, że na szczycie G7 prezydent USA Barack Obama zamierza zaapelować do Unii Europejskiej o utrzymanie presji na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie, w tym o przedłużenie sankcji gospodarczych. Przywódcy siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata - USA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch i Japonii - spotkają się 7 i 8 czerwca w zamku Elmau w Bawarii w Niemczech.

Latem ubiegłego roku UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embarga na broń. Restrykcje te wprowadzono na rok, co oznacza, że wygasną one z końcem lipca. Dlatego UE musi podjąć decyzję w sprawie ich przedłużenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kołem_się_toczy
Nie będzie żadnego przedłużenia sankcji, Grecja się nie zgodzi, wtedy Włochy też. Chyba że za zamkniętymi drzwiami już zrobili deal.
  • 0
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Marco_Pololo
po co sie bawic w w ograniczone czasowo sankcje...?? lepiej wprowadzic sankcje na czas nie ograniczony, do czasu az rosja przestanie stanowic zagrozenie dla swiatowego ladu i pokoju
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane