• rozwiń
  • WIG20 2233.03 -0.04%
  • WIG30 2531.04 -0.02%
  • WIG 58842.26 +0.15%
  • sWIG80 11605.66 +0.30%
  • mWIG40 3751.11 +0.11%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:36

Dostosuj

Adidas, H&M, GAP i M&S łamią prawa pracownicze w Kambodży. Human Rights Watch ma dowody

Adidas, H&M, GAP i M&S łamią prawa pracownicze w Kambodży. Human Rights Watch ma dowody
Foto: Shutterstock Foto: Znane modowe marki brały udział w łamaniu praw pracowniczych w Kambodży

Znane modowe marki brały udział w łamaniu praw pracowniczych w Kambodży. Według organizacji Human Rights Watch nadużyć dopuszczano się w fabrykach odzieżowych, które zaopatrują m.in. Marks&Spencer, GAP, H&M, czy Adidasa.

- Są dowody na dyskryminację i stosowanie praktyk skierowanych przeciwko związkom zawodowym - podaje Human Rights Watch.


Według organizacji, która przygotowała raport na temat poszanowania praw pracowników firm odzieżowych w Kambodży, zawierane z pracownikami umowy krótkoterminowe mogą przeszkadzać pracownikom w korzystaniu z przysługujących im praw.

HRW twierdzi również, że znalazło dowody na to, że ludzi zmuszano do nadgodzin oraz dopuszczano się dyskryminacji wobec kobiet w ciąży.

Standardy etyczne

- Te wszystkie rozpoznawane marki odzieżowe trzeba zmusić do przestrzegania prawa pracy poprzez obowiązek publicznego ujawniania i regularnego aktualizowanie nazw i adresów ich dostawców - mówi członek HRW, Aruna Kashyap.

HRW sprawdziło warunki panujące wewnątrz 73 kambodżańskich fabryk, przeprowadzając wywiady z przeszło 340 osobami.

Marks & Spencer nie ujawnia swoich dostawców, ale HRW podaje, że ​​13 z 73 fabryk prześwietlonych pracuje dla brytyjskiego giganta.

- Nie zostały przedstawione żadne dowodów na poparcie tych twierdzeń - mówi rzecznik Marks&Spencer. - Jeśli HRW przyjdzie do nas z konkretnymi dowodami, oczywiście zbadamy sprawę - dodaje.

Tłumaczenia

Firma twierdzi, że przestrzega surowych norm etycznych, "zapewnia dobre warunki pracy, szanuje prawo do zrzeszania się, traktuje pracowników z szacunkiem, przestrzega limitów czasu pracy oraz godnie płaci".


- Wszystkie nasze zakłady regularnie sprawdzane przez niezależnego audytora. Są też wizytowane przez naszych menedżerów z działu compliance - podaje spółka.

M&S zobowiązał się opublikować listę swoich dostawców w 2016 roku.

Adidas i H&M same podają do publicznej wiadomości nazwy swoich dostawców. HRW podaje, że Adidas, GAP oraz H&M poważnie dyskutują o sytuacji pracowników w swoich fabrykach. Podjęły już nawet wysiłki w celu rozwiązania problemów zidentyfikowanych w badaniu.

- H&M opublikuje przetłumaczoną listę swoich dostawców i prześle ją do lokalnych związków zawodowych oraz organizacji praw pracowniczych zachęcić - podała firma.

GAP z kolei zapewnił, że "sprawdza czy rzekome, opisane w raporcie, praktyki niezgodne z prawami pracowników naprawdę miały miejsce. Jeśli to prawda, one nie do przyjęcia. To sprzeczne z naszymi standardami etycznymi".

- Nasi pracownicy w Kambodży mają prawo do przystępowania do związków zawodowych z własnego wyboru - powiedział z kolei przedstawiciel Adidasa. 


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane