• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Biliony dolarów zmienią właścicieli. Nadchodzi nowe pokolenie bogaczy

Biliony dolarów zmienią właścicieli. Nadchodzi nowe pokolenie bogaczy
Foto: flickr.com/(CC BY-NC-ND 2.0)/ Juan Barahona Foto: Najwięcej najbogatszych osób mieszka w Stanach Zjednoczonych

Majątek warty co najmniej 16 bilionów dolarów w najbliższych trzech dekadach trafi w ręce potomków najbogatszych na świecie osób, które w tym czasie przejdą na emeryturę - wynika z raportu firmy Wealth-X.

To ogromne pieniądze zgromadzone przez osoby określane jako UHNWI (Ultra high-net-worth individuals). Każda z nich ma majątek warty co najmniej 30 mln dolarów. W jego skład mogą wchodzić nie tylko np. udziały w spółkach publicznych i prywatnych, nieruchomości, ale także posiadane dzieła sztuki, luksusowe samochody, czy samoloty.

Zmiana pokoleń

“Selfmademani, czyli osoby, które cały majątek zawdzięczają wyłącznie sobie i swojej ciężkiej pracy, które urodziły się w latach wyżu demograficznego, właśnie zaczynają przekazywać majątek swoim dzieciom. W ich ręce trafią również ogromne przedsiębiorstwa” - czytamy w raporcie.

W ubiegłym roku światowa populacja osób, które zaliczają się do UHNWI wyniosła ponad 211 tysięcy. Ich łączny majątek oszacowano na 29,7 bilionów dolarów. Najwięcej z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych. W najbliższych 30 latach będziemy świadkami przekazania młodszemu pokoleniu z USA majątku wartego 6 bilionów dolarów.


Około 30 proc. wartości majątku to aktywa płynne. Daje to dziedzicom dużą elastyczność i niezależność w inwestycjach. Jednakże duża część tego bogactwa to firmy.

Nie chcą firm

“Znaczna część spadkobierców osób UHNW nie chce brać na siebie odpowiedzialności prowadzenia tych przedsiębiorstw. A to zwiększa szanse na sprzedaż i przejęcia ogromnych firm. Wpłynie to też na to, że młode pokolenie uwolni dużą ilość  pieniędzy na inwestycje i wydatki” - czytamy w raporcie.

Twórcy raportu ostrzegają, że bez odpowiedniej strategii nawet bardzo bogata osoba może szybko stracić swoją fortunę. “Podatki od nieruchomości, czy spadków są w niektórych rozwiniętych krajach tak wysokie, że majątki szybko mogą zostać uszczuplone nawet o połowę” - przekonują.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane