• rozwiń
  • WIG20 2178.25 +0.62%
  • WIG30 2464.38 +0.53%
  • WIG 57256.16 +0.41%
  • sWIG80 11456.47 +0.06%
  • mWIG40 3637.40 +0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:37

Dostosuj

Złoty słabszy na koniec tygodnia. Musiał ustąpić dolarowi

Złoty słabszy na koniec tygodnia. Musiał ustąpić dolarowi
Foto: Shutterstock Foto: Około godziny 17.30 euro kosztowało 4,19 zł, dolar 3,69 zł, a frank 3,84 zł

Polska waluta podczas piątkowej sesji straciła na wartości względem dolara i franka szwajcarskiego. Zdaniem analityków jest to konsekwencja czwartkowego posiedzenia Fed. Około godz. 17.30 euro kosztowało 4,19 zł, dolar 3,69 zł, a frank 3,84 zł.

- Dzisiejsze wydarzenia na kwotowaniach złotego są w dużej mierze pochodną wczorajszego posiedzenia amerykańskiej rezerwy federalnej (Fed). W konsekwencji dolar umocnił się, wywierając presję podażową na kwotowania walut rynków wschodzących oraz złotego - zaznaczył w swoim komentarzu analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

Jeszcze mocniejszy dolar?

Z kolei ekspert Domu Maklerskiego mBanku Kamil Maliszewski uważa, że może to zwiastować dalsze umacnianie amerykańskiej waluty.

- Tak jak pisaliśmy jeszcze przed posiedzeniem, nie oczekujemy, aby zejście cen poniżej tego poziomu mogło być długotrwałe i kolejne dni powinny przynieść powolny powrót inwestorów na rynek dolara - podkreślił Maliszewski.

Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem wartości złotówki również względem franka szwajcarskiego, co zdaniem Maliszewskiego "wynikało z generalnego odwrotu inwestorów od ryzykownych aktywów".

- Ważne jednak, że kurs franka ciągle znajduje się poniżej poziomu 3,85 zł, co powoduje, że ciągle są duże szanse na spadki jego kursu poniżej 3,80 zł w kolejnych tygodniach - uważa ekspert DM mBanku.

Analityk zwrócił również uwagę, że mimo piątkowych spadków na giełdach, złoty podobnie jak inne waluty naszego regionu pozostawał względnie silny wobec euro. - Kurs euro znajdował się co prawda w ciągu dnia w okolicach 4,21 zł, jednak tydzień kończy się w okolicach 4,20 zł, dając nadzieję na zaatakowanie minimów z ostatnich dni w okolicach 4,19 zł w przyszłym tygodniu - dodał.

Maliszewski podkreślił również, że od niedawna dane z polskiej gospodarki płynące do inwestorów w niewielkim stopniu przekładają się na kurs polskiej waluty.

- Podobnie powinno być także w przyszłym tygodniu, gdyż nie zostaną opublikowane żadne istotniejsze odczyty. Duży wpływ na nastroje mogą mieć z kolei wybory w Grecji, które odbędą się w niedzielę oraz odczyty z Chin, które poznamy w przyszłą środę - zakończył analityk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane