• rozwiń

Komunistyczny polityk chce powiązać rubla ze złotem. Na wzór Stalina

Komunistyczny polityk chce powiązać rubla ze złotem. Na wzór Stalina
Foto: Shutterstock, domena publiczna Wikipedia Foto: Rosja powinna powrócić do rozwiązania zastosowanego przez Józefa Stalina - uważa Ziuganow

Przewodniczący Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadij Ziuganow zaproponował w piątek, by powiązać kurs rubla ze złotem, jak zrobił to w swoim czasie Stalin. To zdaniem Ziuganowa pomoże Rosji bronić się przed kryzysami i sankcjami.

Ziuganow uważa, że w celu przywrócenia ekonomicznej suwerenności Rosja powinna powrócić do rozwiązania zastosowanego przez Józefa Stalina i powiązać rubla nie z amerykańskim dolarem, lecz ze złotem. Oświadczył to, jak piszą rosyjskie media, na forum ekonomicznym w mieście Orzeł nad górną Oką.

"Stalin nie tracił czasu"

- W perspektywie należy zerwać z dolarem. Dlaczego Rosja ma kupować papierki bez pokrycia za 75 rubli? W swoim czasie Stalin nie tracił pieniędzy na "zielone papierki", lecz powiązał rubla ze złotym ekwiwalentem" - zaznaczono w wykładzie Ziuganowa opublikowanym na oficjalnej stronie jego partii KPRF.

Takie posunięcie pozwoliło zdaniem Ziuganowa ochronić Związek Radziecki przed kryzysami i sankcjami.

Lider KPRF uważa też, że należy ustanowić należytą kontrolę państwową nad systemem bankowym i operacjami walutowymi.

Zdaniem Ziuganowa "bank centralny powinien służyć interesom Rosji, sprawie rozwoju jej gospodarki, przemysłu i rolnictwa" toteż "należy go wyprowadzić spod wpływu Rezerwy Federalnej (Fed) USA".

Rosyjska waluta słabnie w związku z kolejnymi spadkami cen ropy oraz spowalnianiem rosyjskiej gospodarki na skutek zachodnich sankcji. Pod koniec stycznia rubel osiągał rekordowo niskie notowania na giełdzie; 21 stycznia przez chwilę za dolara płacono 86 rubli.

Rubel ostro w dół. Najbardziej odczuwają to Rosjanie:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
DrVasyl
Car Rosji i bogaci,tylko się bogacą.Firmy bankrutują,ludzi głodują a Car Rosji setki ml. dol.inwestuję na zakłamanie, agresję,wojny i KGB.Czas na zmiany Wielkiego CARA.Jesteś my w XXI w.,a nie w czasach Osmańskie Imperium.Wielkie brawa dla Ukrainy,która dostojnie wałczy z Wielkim Mocarstwem i niedobrym Carem.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
pająk9876
Fakt jest taki że dolar to świstek papiery a jak drukuje się go bez pokrycia ile sie chce to wcześniej czy później będzie tyle wart co papier toaletowy, myślę że nawet Balcerowicz się z tym zgodzi.
I wtedy złoto to bedźie coś na czym będzie opierała się światowa wymiana jak było chyba do ok lat 70 XX wieku.
  • 3
  • 4
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane