• rozwiń

Zarządzał majątkiem państwowym i nadużywał władzy. Został skazany na 16 lat więzienia

Zarządzał majątkiem państwowym i nadużywał władzy. Został skazany na 16 lat więzienia
Foto: Shutterstock Foto: Jiang we wrześniu 2013 roku został zwolniony ze stanowiska szefa SASAC po pół roku pełnienia tej funkcji; wcześniej był prezesem CNPC

Były szef chińskiej Komisji Kontroli i Zarządzania Majątkiem Państwowym Jiang Jiemin został skazany na 16 lat pozbawienia wolności za korupcję i nadużywanie władzy w czasach, gdy był prezesem państwowego giganta naftowego CNPC (China National Petroleum Corp).

Jak poinformował w poniedziałek sąd w Hunjiang w prowincji Hubei w środkowych Chinach, Jiang został skazany za przyjęcie korzyści majątkowych i wykorzystanie spółek państwowych do własnych celów.

Poza wyrokiem pozbawienia wolności sąd wymierzył mu grzywnę w wysokości 1 mln juanów (ok. 158 tys. dolarów). Skazany zapowiedział, że nie odwoła się od wyroku.

Głośny upadek

Jiang we wrześniu 2013 roku został zwolniony ze stanowiska szefa SASAC po pół roku pełnienia tej funkcji; wcześniej był prezesem CNPC.

Zdaniem sądu Jiang wykorzystywał swoją pozycję w latach 2004-13, m.in. pomagając osobom trzecim w uzyskaniu pozwoleń na eksploatację gazu i ropy naftowej oraz przyjmując łapówki warte ok. 14 mln juanów (blisko 2,3 mln dolarów).

Komisja Kontroli i Zarządzania Majątkiem Państwowym jest urzędem na szczeblu ministerialnym i zarządza bezpośrednio ponad setką chińskich przedsiębiorstw państwowych, w tym najpotężniejszymi koncernami, które cieszą się monopolistyczną pozycją i mają opinię "państwa w państwie" - pisze AFP.

To kolejny wyrok w ramach antykorupcyjnej kampanii prezydenta Chin Xi Jinpinga, urzędującego od marca 2013 roku. Szef państwa prowadzi zakrojoną na szeroką skalę walkę z korupcją na wszystkich szczeblach władzy. W jej wyniku w czerwcu skazano na dożywocie byłego ministra bezpieczeństwa publicznego Chin Zhou Yongkanga po udowodnieniu mu łapownictwa, zdrady tajemnic państwowych i nadużywania władzy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane