• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

25 tysięcy złotych za miesiąc pracy. Pensje w tym kraju robią wrażenie

Kubisiak: mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowej Odtwórz: Kubisiak: mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowej
Kubisiak: mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowej "Źródło: TVN24 BiS"

Ponad 6,5 tysiąca franków szwajcarskich brutto, czyli równowartość około 25 tysięcy złotych. Tyle wynosi mediana wynagrodzeń w Szwajcarii - wynika z najnowszych danych Federalnego Biura Statystycznego (FSO).

Pod koniec sierpnia jeden ze związków zawodowych w Szwajcarii uruchomił stronę internetową, na której obywatele mogą publicznie poinformować o swoich zarobkach. Inicjatywa ma zwiększyć transparentność w kwestii, która w tym kraju uznawana jest za temat tabu.

Pracownicy podają tam nie tylko swoje zarobki, ale również wykonywany zawód czy wiek. Z danych przesłanych przez obywateli wynika na przykład, że doświadczony pracownik opieki społecznej zarabia w przeliczeniu 31,5 tys. zł (8285 franków szwajcarskich), nauczyciel matematyki - 34,2 tys. zł (9 tys. franków).

Z polskiej perspektywy taki poziom wynagrodzeń może zaskakiwać, ale wpisy mogą dobrze oddawać rzeczywistość. - Potwierdza to chociażby najnowszy raport Federalnego Biura Statystycznego o strukturze wynagrodzeń - zauważa Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Tamtejszy urząd statystyczny - podobnie jak Główny Urząd Statystyczny - co dwa lata publikuję strukturę wynagrodzeń.

Jakie zarobki?

Zgodnie ze stanem na październik 2016 roku, mediana zarobków brutto (połowa pracowników ma pensje poniżej tego poziomu, a połowa powyżej) wynosiła 6502 franków szwajcarskich, czyli niespełna 25 tys. zł.

Dla porównania w drugim kwartale tego roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 4251,08 zł brutto (w przeliczeniu to około 1,1 tys. franków).

Marcin Lipka zwraca uwagę, że pensje w sektorze publicznym w Szwajcarii są znacznie wyższe niż w prywatnym. Mediana w administracji to 7873 franków, czyli około 30 tys. zł. Z kolei w sektorze prywatnym wynosi 6235 franków szwajcarskich (niecałe 24 tys. zł).

Z danych biura statystycznego wynika również, że niezależnie od wieku, wykształcenia czy profesji ponad 91,4 proc. pracowników w Szwajcarii otrzymuje, pracując na pełen etat, powyżej 4 tys. franków, a najczęściej spotykaną wartością jest wynagrodzenie w przedziale 5-6 tys. franków szwajcarskich. Tymczasem w Polsce to przedział 2173-3259 zł.

Ponad 22 proc. zatrudnionych, jak wynika z dokumentów FSO, zarabia - przed odliczeniem podatków i składek zdrowotnych - przynajmniej 8 tys. franków (ponad 30 tys. zł) miesięcznie, pracując na całym etacie.

 

Najdroższe miasta do życia

Jest jeszcze druga strona medalu, bo choć Szwajcarzy są sowicie opłacani, to jednocześnie koszty utrzymania w miastach należą do najwyższych.

Tak przynajmniej wynika z raportu banku UBS, który zbadał koszty utrzymania w 77 miastach na całym świecie.

Jak podano, Zurych i Genewa są najdroższymi miastami do życia. Wyprzedzają pod tym względem Oslo, Kopenhagę i Nowy Jork.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kaktus11a
Nie ma sensu przeliczania cudzych zarobkow na zlotówki bez podawania kosztów życia w takim kraju. Nikt kto pracuje w Szwajcarii nie kupuje bułek w Polsce.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane