• rozwiń

Temat: Belgia

"Witamy w Europie". Terroryści uderzyli w serce Starego Kontynentu

"Witamy w Europie". Terroryści uderzyli w serce Starego Kontynentu
Foto: www.flickr.com/photos/-jvl- CC BY SA Foto: Lotnisko Zaventem to samo serce Europy

"Witamy w Europie", to hasło, które wita pasażerów brukselskiego lotniska, na którym zginęło we wtorek co najmniej 14 osób. Port lotniczy zlokalizowany w samym sercu Europy chwali się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Jego przepustowość wynosi 28 mln pasażerów, a wśród nich częstymi klientami się unijni politycy i urzędnicy. Terroryści uderzyli w czuły punkt Europy.

Lotnisko Zaventem to największe lotnisko w Belgii oraz samo serce Europy. W bliskiej odległości, nieprzekraczającej 90 minut jazdy mieszka aż 20 milionów ludzi. Spośród nich 8 mln stanowią mieszkańcy sąsiednich państw: Holandii i Francji.

Sama Belgia z liczbą mieszkańców przekraczającą 11 mln ma jedną z najwyższych gęstości zaludnienia na świecie.

Międzynarodowy port lotniczy leży blisko brukselskiej obwodnicy, a spod lotniska pociągami możemy dostać się aż do 62 miast.

Miliony pasażerów

Lotnisko Zaventem jest uznawane za jedno z najbardziej punktualnych w Europie. Jak czytamy na stronie, jego przepustowość wynosi 28 milionów pasażerów.

Największą grupę stanowią Belgowie - 53 proc., następnie turyści odwiedzający kraj - 23 proc., pasażerowie transferowi stanowią 17 proc., a ci przekraczający granicę np. w celach związanych z pracą - 6 proc.

Port lotniczy Bruksela jest 21. najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie.

Loty z Polski

Bezpośrednie loty na lotnisko w Zaventem są uruchomione z Warszawy i Krakowa. Z Polski do Belgii latają bezpośrednio Brussels Airlines i PLL LOT.

Loty z i do Zaventem obsługują również inne linie lotnicze krótko- i średniodystansowe m.in. Aer Lingus, AirBaltic, Ibeira, Lufthansa, Germanwings, Thomas Cook Airlines, Ryanair, Swiss, czy Turkish Airlines.

Oprócz podróży wewnątrz kontynentu z brukselskiego lotniska możemy polecieć także na inne kontynenty. Do Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki, a także Azji.

Na liście destynacji znajdują się zaś lotniska w m.in. Atlancie, Chicago, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Abidżanie, Dakarze, Nairobi, Doha, Pekinie, Tokio, czy Delhi.

Międzykontynentalne loty obsługują tacy przewoźnicy jak Air Canada, American Airlines, Hainan Airlines, Emirates, Jet Airways, Quatar Airways, czy United Airlines.

Bezpieczeństwo

Port lotniczy chwali się również posiadaniem największych bramek bezpieczeństwa na Starym Kontynencie - ma bowiem 25 punktów kontrolnych. A także oferuje nowoczesną obsługę VIP-ów.

Zaventem za pośrednictwem 260 firm (m.in. Brussels Airlines, Jetairfly czy Tomas Cook Airlines Belgium) zatrudnia blisko 20 tys. pracowników.

Dziennie w pracy na lotnisku pojawia się średnio 9 tys. osób.

Nie pierwszy atak

Wtorkowy zamach terrorystyczny nie jest pierwszą rysą w 75-letniej historii lotniska.

18 lutego 2013 roku ośmiu mężczyzn uzbrojonych w broń automatyczną i ubranych w policyjne uniformy dokonało bowiem grabieży diamentów o wartości 50 mln dol. Nikt wówczas jednak nie ucierpiał.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane