• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Zakaz laptopów na pokładzie samolotów do USA. Bruksela chce wyjaśnień

Bomby ukryte w elektronice. Bez laptopów, e-booków i tabletów na pokładzie samolotu Odtwórz: Bomby ukryte w elektronice. Bez laptopów, e-booków i tabletów na pokładzie samolotu
Bomby ukryte w elektronice. Bez laptopów, e-booków i tabletów na pokładzie samolotu

Komisja Europejska chce od Stanów Zjednoczonych informacji w sprawie potencjalnych zagrożeń, z powodu których możliwe jest rozszerzenie na niektóre państwa europejskie amerykańskiego zakazu wnoszenia laptopów na pokład samolotów lecących do USA. Jeszcze w piątek odbędą się rozmowy w tej sprawie.

Rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen potwierdziła na piątkowej konferencji prasowej w Brukseli, że komisarz ds. transportu Violeta Bulc i komisarz ds. wewnętrznych Dimitris Awramopulos wystosowali pismo w tej sprawie do amerykańskich ministrów bezpieczeństwa narodowego i transportu - Johna Kelly'ego i Elaine Chao.


- Zaplanowano dziś rozmowę telefoniczną z ministrem bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Johnem Kellym oraz ministrami europejskimi - powiedziała Itkonen. Zwróciła uwagę, że USA nie ogłosiły jeszcze decyzji i dokładnych planów w sprawie rozszerzenia zakazu wnoszenia laptopów na pokłady samolotów lecących do tego kraju. Podkreśliła, że Komisja interesuje się tą sprawą i kontynuuje bliską współpracę z amerykańskimi władzami.

- Mamy kontakty na różnych poziomach z amerykańskimi władzami, podobnie jak z innymi krajami trzecimi. Dostaliśmy informację i na jej podstawie podjęto decyzję o skontaktowaniu się komisarzy z ich odpowiednikami (w USA) - powiedziała rzeczniczka.

Komisja chciałaby otrzymać od USA informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń, na podstawie których amerykańskie władze rozważają zaostrzenie środków bezpieczeństwa odnośnie do lotów z Europy. Jeśli takie informacje zostaną przekazane, mają one trafić dalej do państw członkowskich.

- Później może to potencjalnie zmienić sytuację, która dotyczy europejskich podróżnych. Jeśli istnieje gdzieś zagrożenie dotyczące bezpieczeństwa, to oczywiście ma to znaczenie dla UE - zaznaczyła rzeczniczka. - Chcemy być poinformowani - dodała.

Itkonen podkreśliła, że w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa UE ma kompetencje na lotniskach na terytorium państw członkowskich. - Komisja przeprowadza kontrole dotyczące bezpieczeństwa na unijnych lotniskach - tłumaczyła. Zaznaczyła, że w Europie obowiązują bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa.

UE nie może jednak prowadzić kontroli bezpieczeństwa na lotniskach w krajach trzecich. Itkonen zaznaczyła, że w przypadku zagrożenia państwo członkowskie może zwrócić się do przewoźnika, aby zawiesił loty z określonego portu lub wdrożył dodatkowe środki bezpieczeństwa. - Ale nasze kompetencje ograniczają się tylko do lotnisk w UE - zaznaczyła.

Agencja Reutera podała w czwartek, że jest prawdopodobne, iż administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozszerzy zakaz dotyczący laptopów, obowiązujący obecnie w przypadku lotów do USA z 10 portów lotniczych na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i w Turcji. USA uzasadniają ten zakaz obawami, że w urządzeniach elektronicznych zabieranych przez pasażerów na pokład mogą być ukryte bomby. Zgodnie z nowymi zasadami laptopy, tablety, konsole do gier, czytniki książek, przenośne odtwarzacze DVD, aparaty fotograficzne itd. muszą zostać umieszczone w bagażu rejestrowanym. USA wprowadziły ten zakaz w marcu; ich śladem poszła wkrótce Wielka Brytania.

Amerykańskie restrykcje mogłyby dotknąć największe europejskie linie lotnicze, takie jak Lufthansa, British Airways, Air France-KLM.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane