• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Koniec naszej cywilizacji jest bliski? Zobacz, co zgubi ludzkość

Zagrożenia dla cywilizacji Odtwórz: Zagrożenia dla cywilizacji
Zagrożenia dla cywilizacji "Źródło: TVN24 BiS"

W sobotę 23 września nastąpi koniec świata - przewidywał David Meade, pisarz, numerolog i biblista. Jego zdaniem, kluczowa ma tu być też teoria zapisana w specjalnym biblijnym kodzie w Nowym Testamencie oraz trajektoria gwiazd. Gdyby Meade się pomylił i uda nam się przeżyć ten dzień to i tak czekają na nas inne zagrożenia, które z czasem mogą oznaczać koniec naszej cywilizacji.

Arogancja i broń

Zdaniem amerykańskiego fizyka Michio Kaku oba niosą ogromne ryzyko dla naszej cywilizacji. Kaku wprowadza także podział na typy cywilizacji.

Obecna jest typu zerowego (aby uzyskać energię korzystamy z ropy, węgla itd.), cywilizacja planetarna typu I panuje nad planetą kontrolując pogodę i siły natury.

Kaku uważa, że poziom cywilizacji typu I osiągniemy w ciągu 100 lat. Jego zdaniem to okres największego zagrożenia dla gatunku ludzkiego.

Osobliwość

Futurysta Ray Kurzweil często ze sporą trafnością przewiduje kurs rozwoju ludzkości. Uważa, że około 2045 roku na świecie zaistnieje osobliwość, czyli moment, w którym postęp technologiczny stanie się tak szybki, że ludzie nie będą w stanie nad nim zapanować, ani zrozumieć.

Kurzweil źródła osobliwości upatruje w sztucznej inteligencji, która wyewoluuje w osobliwość. Ludzki umysł nie byłby w stanie jej pojąć.

Choć Kurzweil nie przedstawia osobliwości jako zagrożenia, to jasnym jest, że tak potężny byt mógłby zrobić z nami dosłownie wszystko.

Globalne ocieplenie

Według biologa, ekologa i wynalazcy Jamesa Lovelocka to zmiany klimatu zagrażają naszej cywilizacji. Naukowiec nie daje nam nawet 100 lat.

Jego zdaniem do 2100 roku zginie około 80 proc. ludzkości, wystarczy średni wzrost temperatury na ziemi o 4 stopnie.

Lovelock nie pozostawia nadziei. Mówi, że reakcje jest już za późno. Działać trzeba było 30-40 lat temu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane