• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Żadnych nowych mebli i samochodów. Arabia Saudyjska tnie wydatki przez gigantyczną dziurę budżetową

Żadnych nowych mebli i samochodów. Arabia Saudyjska tnie wydatki przez gigantyczną dziurę budżetową
Foto: Schutterstock Foto: Arabia Saudyjska musi ciąć wydatki

Żadnych nowych samochodów i mebli, cięcia w budżetach na podróże i wydatkach na infrastrukturę - rząd Arabii Saudyjskiej zaciska pasa w administracji publicznej. Wszystko z powodu trudnej sytuacji fiskalnej kraju. Arabia Saudyjska, która opiera swoją gospodarkę na produkcji ropy, cierpi z powodu niskich cen surowca - wynika z wewnętrznych rządowych dokumentów, które wyciekły do mediów.

Jak pisze "The Guardian", chodzi o tajne notatki króla Salmana do ministra finansów na temat oszczędności, które muszą wprowadzić wszystkie ministerstwa. Według szacunków Arabia Saudyjska w tym roku może zanotować deficyt w wysokości 20 proc. PKB.

Do natychmiastowego wprowadzenia

W liście z końca września pojawia się wyraźna sugestia na temat wstrzymania wszystkich nowych projektów, zakończenia zakupu nowych pojazdów, mebli i innego sprzętu.

Ograniczenia mają zostać wprowadzone natychmiast. Eksperci twierdzą, że dokumenty, które ujrzały światło dzienne są prawdziwe.

Ropa jest obecnie dwukrotnie tańsza niż jeszcze dwa lata temu.

W innym dokumencie, który wydostał się z gabinetów jest instrukcja nakazująca szybsze zamknięcie przez ministerstwa roku budżetowego. Mają na to czas do 15 listopada. Muszą do tego czasu dokonać wszelkich płatności, które są w planie do końca roku.

Według danych z ubiegłego roku w sektorze publicznym w Arabii Saudyjskiej pracuje 1,3 mln osób, 12 proc. wszystkich zatrudnionych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane