• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Raport: Grecki dramat

Zadłużenie, odpływ kapitału, wyjście ze strefy euro. Co czeka Grecję?

Grecja opuści strefę euro? Odtwórz: Grecja opuści strefę euro?
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Co dalej z Grecją po wygranej SYRIZY? | Video: Grecja opuści strefę euro?

Po wyborczym sukcesie SYRIZY Aleksis Cipras został w poniedziałek zaprzysiężony na nowego premiera Grecji. Jeśli spełnią się przedwyborcze zapowiedzi Ciprasa, wraz z nowym rządem otwiera się nowe pole bitwy pomiędzy Grecją i jej międzynarodowymi wierzycielami. SYRIZA zapowiadała przed wyborami m.in. negocjacje warunków pomocy międzynarodowej i złagodzenie bolesnych dla Greków reform. Jej wygrana spowodowała większy niepokój w Europie i zwiększenie ryzyka wyjścia Grecji ze strefy euro - pisze CNN Money i rysuje kilka scenariuszy dla Grecji i Europy.

1. Zdenerwowanie bankowców

SYRIZA zapowiedziała dążenie do złagodzenia obciążeń podatkowych. To zdaniem CNN Money może zniechęcić do płacenia podatków niektórych obywateli, co spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu - do tego może dojść, jeśli nowi przywódcy Grecji spełnią swoje przedwyborcze obietnice - podkreśla serwis.

Należy przygotować się też na ucieczkę kapitału z kraju. Nerwowość wśród inwestorów już widać, tylko podczas poniedziałkowego handlu zasoby bankowe spadły o 11 proc. Grecki sektor bankowy jest bardziej wytrzymały niż przed kryzysem, ale dwa największe banki złożyły wnioski o wsparcie płynności z Europejskiego Banku Centralnego.

2. Kłopotliwy dług

Pierwszym wielkim wyzwaniem dla nowego rządu Grecji jest zabezpieczenie spłaty swojego dotychczasowego zadłużenia. Zegar tyka: ostateczny termin to 28 lutego. Właśnie z końcem lutego wygasa program pomocowy dla kraju, w ramach którego Ateny mają jeszcze dostać 1,8 mld euro. Aby otrzymać to finansowanie, nowe władze greckie będą musiały wystąpić z wnioskiem o przedłużenie programu oraz dokończyć negocjacje z trojką, czyli przedstawicielami Komisji Europejskiej, MFW i EBC. MFW ocenia obecne zadłużenie Grecji na 170 proc. PKB.

3. Restrukturyzacja zadłużenia

Tu zaczyna się walka - pisze CNN Money. Nowe władze chcą dokonać przeglądu podatków i cięć wydatków rządowych. Jednak jest mało prawdopodobne, aby wierzyciele Grecji - MFW, EBC i KE - zgodziły się na większe ustępstwa. Od 2010 roku Grecja otrzymała 240 mld euro zagranicznych pożyczek. Ewentualne negocjacje będą w głównej mierze zależały od Niemiec. A niemieccy podatnicy obawiają się, że będą zmuszeni do ponownego finansowania greckiego długu.

Analitycy HSBC zwracają uwagę, że “ostre cięcia” w planie są mało prawdopodobne, ale lekkie złagodzenie oszczędności wobec pierwotnych celów może zostać uzgodnione - pisze CNN Money.

4. Możliwy "Grexit"

Negocjacje dotyczące wyjścia Grecji ze strefy euro mogą się okazać niebezpieczne dla tego kraju. Będzie to oznaczało spadek zaufania potencjalnych inwestorów i kredytodawców, a Ateny potrzebują gotówki, by poprawić sytuację ekonomiczną zadłużonego kraju. Według analityków Capital Economics, ryzyko opuszczenia przez Grecję eurostrefy może jeszcze wzrosnąć, jeśli przedłużać będzie się impas kraju z kredytodawcami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane