• rozwiń

Kara za wjazd starym autem z silnikiem Diesla do europejskiej stolicy

W samochodzie schowasz się przed smogiem Odtwórz: W samochodzie schowasz się przed smogiem
W samochodzie schowasz się przed smogiem "Źródło: TVN Turbo"

Od poniedziałku każdy, kto wjedzie do Brukseli samochodem z silnikiem Diesla, który został zaklasyfikowany jako najbardziej zanieczyszczający środowisko, zostanie ukarany mandatem w wysokości 350 euro - informują belgijskie media.

Strefa niskiej emisji dotyczy najstarszych samochodów z silnikiem Diesla i wszystkich 19 gmin, z których składa się Region Stołeczny Bruksela.

Jedynymi wyjątkami są dwa krótkie odcinki brukselskiej autostrady w dzielnicach Anderlecht i Watermaal-Bosvoorde.

Czas na zakup nowego auta

Dziennik "Le Soir" informuje, że po otrzymaniu mandatu w wysokości 350 euro następna kara za ponowny wjazd do miasta będzie mogła zostać nałożona dopiero po trzech miesiącach, co ma dać kierowcom czas na zakup nowych pojazdów.

W ciągu roku można zatem otrzymać maksymalnie cztery mandaty na pojazd. Daje to w sumie nawet 1400 euro kary rocznie.

Władze w Brukseli mają nadzieję, że do 2030 roku wprowadzą całkowity zakaz używania samochodów z silnikiem Diesla. Samochody wjeżdżające do Brukseli będą sprawdzane za pomocą kamer wyposażonych w technologię rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

Obecnie w stolicy Belgii działa 184 takich kamer, a do końca roku ma być ich 300.

Specjalna strona

Władze miasta uruchomiły specjalna stronę, na której można dowiedzieć się, czy wjazd do miasta nie grozi mandatem. Zakaz - jak informuje telewizja VRT - dotyczy samochodów z silnikami Diesla, które klasyfikowane są jako spełniające normę emisji Euro 0 albo Euro 1.

Od początku 2019 roku przepisy zostaną jeszcze bardziej zaostrzone.

Zabroniony będzie wjazd do miasta samochodami benzynowymi skatalogowanymi w kategoriach Euro 0 albo Euro 1, jak również pojazdami z silnikiem Diesla w kategorii Euro 2.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marynarz47
Nareszcie świat wraca powoli do normy. Silniki diesla są silnikami do traktorów, lokomotyw, czołgów, statków (również morskich), ale nie do samochodów osobowych. Jak ktoś chce szpanować dieslem niech jeździ ciągnikiem siodłowym.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Nin Jahouse
Bzdura. Silniki benzynowe też trują i spalają paliwo co najmniej do CO2. Diesle Euro 0 i Euro 1, to silniki sprzed 1990 r. Praktycznie zabytki. Samochody z najczęściej używanymi w Polsce (sic!) dieslami bez filtra DPF to Euro 3. Z filtrem jest już 4.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane