• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Rosja radzi sobie z niskimi cenami ropy. Lepiej niż przewidywano

Rosja radzi sobie z niskimi cenami ropy. Lepiej niż przewidywano
Foto: PAP / EPA Foto: Rosyjski rząd przewiduje stopniową stabilizację PKB.

Rosyjskie służby statystyczne Rosstat poinformowały w poniedziałek, że według wstępnych szacunków PKB kraju skurczył się o 1,2 proc. w pierwszym kwartale wobec tego samego okresu rok wcześniej. To nieco mniej niż przewidywał rząd.

Rządowe prognozy, mówiące o spadku PKB o 1,4 proc. w tym okresie, uważane przez wielu ekonomistów za zbyt optymistyczne, okazały się tym samym przesadzone - zauważa agencja AFP.

Według ekonomistów oznacza to, że rosyjska gospodarka, zmagająca się z recesją odbijającą się dotkliwie na poziomie życia Rosjan, lepiej niż przewidywano radzi sobie wobec spadku cen ropy z początku roku.

Wszystkiemu winna ropa

W ubiegłym roku rosyjska gospodarka straciła 3,7 proc. PKB w wyniku załamania cen ropy naftowej, która stanowi znaczną część źródeł dochodów kraju, i zachodnich sankcji nałożonych w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie. Pierwsze tygodnie bieżącego roku przyniosły nowe obawy wraz z kolejnymi gwałtownymi spadkami na rynku ropy i kursu rubla.

Poniedziałkowe szacunki PKB "sugerują, że proces dostosowania się gospodarki do niskich cen ropy (po wstrząsie z końca 2014 roku) przebiega lepiej niż sądziliśmy" - ocenił ekonomista firmy Renaissance Capital Oleg Kuźmin.

Będzie stabilizacja?

Minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew od marca przekonywał, że "drugi szok naftowy" ze stycznia miał "bardzo nieznaczące konsekwencje dla rosyjskiej gospodarki".

Rosyjski rząd przewiduje stopniową stabilizację PKB: w drugim kwartale spadek ma według tych szacunków wynieść 0,6 proc. PKB, ale już w czwartym kwartale oczekuje się wzrostu o 1,2 proc.

W poniedziałek cena ropy Brent przekroczyła 49 USD za baryłkę i był to najwyższy poziom od listopada 2015 roku. Analitycy ocenili, że na rynku ropy pojawił się deficyt

 

Zobacz. Putin: Rosja nie da się wciągnąć w wyścig zbrojeń

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
Ha haha ha, "rosyjskie służby statystyczne" na pewno wiernie służą Putinowi - ale nie należy ogłaszanych przez nie rezultatów brać na poważnie. Propaganda - to już nie jest żadna statystyka.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane