• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

W sieci IKEA brakuje łóżek i materacy. Imigranci nakręcają popyt

Foto: PAP/EPA/ BARBARA GINDL Foto: Fala uchodźców zalewa Europę

W niektórych sklepach sieci IKEA w Niemczech i Szwecji zaczyna brakować łóżek i materacy z powodu zapotrzebowania wywołanego napływem migrantów do tych dwóch krajów - poinformowała w piątek AFP, powołując się na rzeczniczkę firmy.

- Są braki w szeregu sklepów w Niemczech i Szwecji z powodu sytuacji wokół migrantów w Europie, którym trzeba zapewnić schronienie i posłanie - powiedziała rzeczniczka Josefin Thorell.

- W normalnym czasie miewamy braki w zaopatrzeniu, ale nie dzieje się nic dramatycznego. Teraz zdarza się to częściej - dodała.

Rzeczniczka szwedzkiego oddziału IKEA Daniela Rogosic wyjaśniła, że firma rozmawia z dostawcami o tym, by szybciej przysyłali do sklepów kolejne partie brakujących materacy i łóżek.

Niemcy są dla IKEI największym rynkiem zbytu, przed USA i Francją. Stanowią też główny cel migrantów, którzy uciekają do Europy z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Pieniądze dla Austrii

W związku z napływającą do tego kraju falą uchodźców unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zapowiedział w piątek, że Austria otrzyma w najbliższym czasie od Unii Europejskiej wsparcie finansowe w związku. Nie podał jednak konkretnych sum.

Awramopulos i austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner odwiedzili tego dnia ośrodek w miejscowości Spielfeld na granicy austriacko-słoweńskiej, w którym przyjmowani są uchodźcy docierający przez Słowenię. Unijny komisarz podziękował rządowi, służbom i społeczeństwu Austrii za godne przyjmowanie uchodźców i zapewnianie im opieki.

Zarówno Awramopulos, jak i Mikl-Leitner z uznaniem wypowiadali się o współpracy Austrii ze Słowenią w sprawie uchodźców. Jednocześnie oboje akcentowali potrzebę ograniczenia ich liczby, wskazując m.in., że powinno się to odbywać we współpracy z Turcją.

W obliczu ogromnej fali uchodźców Austria chce zaostrzyć swe prawo azylowe, wprowadzając przyznawanie azylu na czas określony i zaostrzając kryteria sprowadzania rodzin azylantów. Porozumiały się już w tej sprawie partie koalicji rządzącej. Ze względów proceduralnych zaostrzenie prawa azylowego zapewne nie zostanie uchwalone przed grudniem. Przewidziano jednak, że nowe przepisy będą obowiązywać wstecz, od 15 listopada.

Miliony uchodźców trafi do Europy:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
gibon_gibon
Jeszcze tym poprzednim nie zapewnili nic a łakomią się na następną turę. Granicy nie zamkną bo się boją że będą rozróby. Wszyscy się pogubili. Co za kraj
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane