• rozwiń

Temat: USA. Gospodarka

Wzrosty na Wall Street. Dzięki Grekom?

Foto: Reuters Foto: Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,67 proc.

Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów, głównie za sprawą informacji o postępach w negocjacjach Grecji z kredytodawcami.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,67 proc. do 18 162,99 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,47 proc. do 5106,59 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,92 proc. do 2123,48 pkt.

Dobre wieści

Impuls do kupna akcji napłynął z Europy, gdzie na parkietach zapanował optymizm po tym jak greccy urzędnicy poinformowali o postępach w negocjacjach z międzynarodowymi kredytodawcami. Premier Grecji Aleksis Cipras już wcześniej zasygnalizował, że porozumienie jest już blisko.

Rząd Grecji od czterech miesięcy nie może porozumieć się z pożyczkodawcami w sprawie warunków, jakie musi spełnić, by otrzymać zablokowane obecnie 7,2 mld euro z pakietu ratunkowego. Grecja, z racji gigantycznego zadłużenia de facto wykluczona z rynków finansowych, była dotąd w stanie obsługiwać swoje zadłużenie i unikać niewypłacalności tylko dzięki pomocy finansowej od międzynarodowych wierzycieli.

Ogromny dług

Aby uchronić się przed bankructwem, Grecja musi odzyskać dostęp do środków pomocowych przed 5 czerwca. By tak się stało, przed tym terminem muszą się spotkać ministrowie finansów państw strefy euro oraz przedstawiciele EBC i MFW, żeby zaakceptować warunki porozumienia z Atenami.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane