• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: USA. Gospodarka

Wzrosty na Wall Street. Po osłabieniu dolara

Wzrosty na Wall Street Odtwórz: Wzrosty na Wall Street
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,06 proc. | Video: Wzrosty na Wall Street

Sesja na Wall Street w czwartek zakończyła się solidnymi wzrostami i nowym historycznym rekordem S&P 500. Rynkom akcji pomaga osłabienie się dolara oraz ustabilizowanie się rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, a przez to uspokojenie rynku długu.

Czwartek przyniósł lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Rozczarował jednak odczyt wskaźnika PPI, który wskazał na nieoczekiwany spadek cen producenckich w ubiegłym miesiącu w USA.

Mniej bezrobotnych

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 264 tys. z 265 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 273 tys. Czterotygodniowa średnia dla tego wskaźnika spadła do najniższego poziomu od 15 lat.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA spadły w kwietniu o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI spadł o 0,2 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,1 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI w kwietniu spadł o 1,3 proc., po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 0,8 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio spadku o 0,8 proc. i wzrostu o 1,1 proc. Trend spadkowy kontynuuje dolar. Kurs EUR/USD wzrósł powyżej poziomu 1,14, po raz pierwszy od lutego, później w trakcie sesji amerykańska waluta odrobiła część strat.

Kluczowa waluta

Dolar osłabia się już piąty tydzień z rzędu i jest to jego najsłabszy okres od października 2013 roku. - Dzisiaj rynki koncentrują się na osłabieniu dolara, to efekt słabości gospodarki amerykańskiej widocznej we wczorajszych danych na temat sprzedaży detalicznej z USA – ocenił Keng Goh, analityk Royal Bank of Canada.

- Oczekiwania co do podwyżki stóp procentowych w USA we wrześniu wciąż nie uległy zmianie. Nie ma jednak wątpliwości, że słabe dane osłabiają jednak nieco to przekonanie – dodał.

Wyraźnie słabsze od oczekiwań okazały się środowe dane na temat sprzedaży detalicznej w USA w kwietniu. Wskaźnik pozostał bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut, w kwietniu wzrosła o 0,1 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. mdm.

Sprzedaż w USA

Rynek zinterpretował raport o sprzedaży detalicznej jako sygnał, że w gospodarce USA wciąż utrzymuje się słabość z pierwszego kwartału, kiedy to sprzedaż wzrosła o 0,2 proc. w ujęciu zanualizowanym.

Ze spółek zyskiwały akcje Cisco. Spółka podała wyniki kwartalne, które pobiły konsensus rynkowy zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów.

Zyskiwał kurs Microsoft po tym, jak rekomendację dla spółki do "kupuj" z "trzymaj" podniósł Deutsche Bank. Analitycy banku podkreślili, że na wyniki technologicznego giganta pozytywny wpływ powinien mieć rozwój produktów „Azure” i „Office 365”.

Wyniki

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,06 proc., do 18.252,24 pkt. S&P 500 zyskał 1,08 proc. i wyniósł 2.121,10 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 1,39 proc. i wyniósł 5.050,79 pkt.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane