• rozwiń

Temat: Gospodarka

Ożywienie w strefie euro. Bezrobocie spada ale ceny mocno rosną

Ożywienie w strefie euro. Bezrobocie spada ale ceny mocno rosną
Foto: Dailmler AG Foto: Produkt Krajowy Brutto w strefie euro wyniósł w 2016 roku 1,8 proc.

Wzrost gospodarczy w 2016 roku w strefie euro wzrósł o 1,8 proc. - podał Eurostat. To nie koniec dobrych danych, bo wśród państw strefy spadło też bezrobocie. Ekonomistów zaskoczyło mocne odbicie w inflacji, która wzrosła aż o 1,8 proc., powyżej ich oczekiwań.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro wyniósł w 2016 roku 1,8 proc. To o 0,3 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy to gospodarka rozwijała się na poziomie 1,5 proc.

Dobre wieści

Dobrym sygnałem płynącym z gospodarek państw posługujących się wspólną walutą jest również spadek bezrobocia. Otóż jak podał Eurostat stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 9,6 proc., wobec 9,7 proc. w poprzednim miesiącu.  Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 9,8 proc.

Z kolei stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 8,2 proc., co oznacza, że utrzymała się na takim samym poziomie, jak miesiąc wcześniej. Eurostat najwyższe bezrobocie odnotował w Hiszpanii (18,4 proc.), najniższe w Niemczech (3,9 proc.). Zaś w Polsce według europejskiego urzędy statystycznego bezrobocie wyniosło 5,9 proc.

Wzrost cen

Eurostat przyjrzał się również poziomowy cen. Okazuje się, że w styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły rok do roku o 1,8 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,5 proc.

Strefę euro tworzy 19 państw UE. Aby wejść do strefy euro, i tym samym wprowadzić europejska walutę, każdy z 19 krajów musiał spełnić tw. kryteria konwergencji określające gospodarcze i prawne warunki uczestnictwa w unii gospodarczej i walutowej.

 

Około 4 mln Polaków rozważa emigrację za pracą na Zachód. Zobacz materiał wideo:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane