• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Portugalia

Wyspy na sprzedaż nęcą cudzoziemców. Najbardziej Chińczyków, ale Polacy też są chętni

Wyspy na sprzedaż nęcą cudzoziemców. Najbardziej Chińczyków, ale Polacy też są chętni
Foto: Shutterstock Foto: W związku z tym, że portugalskie wyspy wystawiane są na sprzedaż stosunkowo rzadko, ich nabywcy muszą twardo licytować się o oferowane tereny

Wystawiane na sprzedaż portugalskie wyspy nęcą zagranicznych inwestorów, głównie obywateli Chin. Dzięki ich nabyciu mogą oni zyskać m.in. prawo do stałego pobytu w tym iberyjskim kraju.

W związku z tym, że portugalskie wyspy wystawiane są na sprzedaż stosunkowo rzadko, ich nabywcy muszą twardo licytować się o oferowane tereny.

Oferta limitowana

Wysp nie jest bowiem dużo, a liczba zainteresowanych kupnem stale rośnie. Jak informują przedstawiciele agencji nieruchomości, w ostatnich latach wyjątkowy popyt na skrawki lądu w deltach portugalskich rzek wykazywali Chińczycy.

- Z uwagi na piękno i sławę nadmorskich plaż naszego kraju zagraniczni inwestorzy również interesują się przybrzeżnymi wyspami, lecz portugalskie prawo nie przewiduje możliwości obrotu tymi terenami z uwagi na ochronę nadatlantyckiej fauny i flory - podkreśla Joao Campos z agencji nieruchomości Century 21.

Wśród dostępnych na portugalskim rynku wysp są skrawki lądu na rzekach, a także sztuczne tereny powstałe w efekcie budowy tam wodnych. Najwięcej wysp znajduje się w delcie rzeki Vouga w pobliżu miasta Aveiro, a także na Tagu. W marcu 10-hektarowy skrawek lądu na Tagu został wystawiony na sprzedaż za 400 tys. euro.

Wyspa Rato zlokalizowana jest w sąsiedztwie miejscowości Lavradio w stołecznej aglomeracji. - Według mnie większe szanse na nabywców mają wyspy usytuowane z dala od cywilizacji. Sąsiedztwo miast drastycznie obniża bowiem szansę na znalezienie klienta, gdyż ten z reguły poszukuje uroków przyrody oraz ciszy - dodał Campos.

Konkretne pieniądze

Zarabiać na sprzedaży wysp zamierza spółka EDIA, obsługująca tamę wodną Alqueva w rolniczym regionie Alentejo w południowej Portugalii. W styczniu firma ujawniła, że na terenie przylegającego do hiszpańskiej granicy rozlewiska posiada 426 wysp, z których część w najbliższym czasie wystawi na sprzedaż.

- 40 z nich to wyspy >>nietykalne<<. Mają one ogromną wartość z przyrodniczego punktu widzenia, dlatego nie są to tereny na sprzedaż - wyjaśnił prezes spółki EDIA Jose Salema. Jego zdaniem obrót wyspami rozsianymi po rozlewisku, połączonym z rzeką Guadianą, będzie prowadzony stopniowo z uwagi na istniejące jeszcze bariery biurokratyczne w dostępie i użytkowaniu tych obszarów.

Lizboński ekonomista Miguel Monteiro wskazuje, że zainteresowanie obcokrajowców nabyciem nieruchomości w Portugalii, takich jak wyspy, wzrosło w efekcie wprowadzenia przez rząd Pedra Passosa Coelho w październiku 2012 r. tzw. złotych wiz dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej.

- W dotychczasowych statystykach podawanych przez rząd dominują obywatele Chińskiej Republiki Ludowej. Dzięki nabyciu nieruchomości o wartości 500 tys. euro zyskują oni nie tylko prawo do stałego pobytu w naszym kraju, ale również swobodę poruszania się po krajach strefy Schengen - wyjaśnia Monteiro.

Polacy też?

Eksperci zwracają uwagę, że zakup nieruchomości w Portugalii może w najbliższym czasie nęcić również Polaków. Radca handlowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Zagrobelny przyznaje, że dużym problemem dla polskich inwestycji w tym kraju w ostatnich latach była odległość geograficzna.

- Wraz z większą liczbą połączeń lotniczych pomiędzy Warszawą i Lizboną niknie stereotyp Portugalii jako dalekiego kraju, co automatycznie przekłada się na rosnące w ostatnich latach zainteresowanie naszych rodaków kupnem nieruchomości w tym kraju - mówi Zagrobelny.

I dodaje, że z uwagi na rosnącą niestabilność polityczną i ataki terrorystyczne w tradycyjnych krajach turystycznych regionu Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu Portugalia powinna stać się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków oraz innych Europejczyków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane