• rozwiń

Chciał zasiąść za sterami samolotu pod wpływem alkoholu. "Konsekwencje byłyby katastrofalne"

Więzienie dla pijanego pilota z Japonii Odtwórz: Więzienie dla pijanego pilota z Japonii
Więzienie dla pijanego pilota z Japonii

Według świadków miał problem z zachowaniem równowagi i było czuć od niego alkohol. 42-letni pilot japońskich linii lotniczych, zatrzymany na lotnisku Heathrow tuż przed wylotem do Tokio, wyrokiem brytyjskiego sądu spędzi 10 miesięcy w więzieniu.

28 października policja zatrzymała Katsutoshi Jitsukawę, pilota Japan Airlines, po otrzymaniu zgłoszenia od kierowcy pojazdu dowożącego załogę do samolotu. Pracownik ten powiadomił służby, ponieważ wyczuł od pilota woń alkoholu.

Okazało się, że poziom alkoholu we krwi pilota niemal 10-krotnie przekraczał dopuszczalną normę.

"Ogromne niebezpieczeństwo"

W uzasadnieniu wyroku sędzia Phillip Matthews podkreślił, jak istotną rolę w transporcie lotniczym pełni bezpieczeństwo.

- Najważniejszą kwestią podczas tego 12 godzinnego, bądź nawet dłuższego, lotu jest bezpieczeństwo pasażerów. Pański stan upojenia alkoholowego mógł narazić osoby planujące podróż samolotem na ogromne niebezpieczeństwo – powiedział sędzia.

- Jest pan doświadczonym pilotem, niemniej spożywał pan alkohol na krótko przed wylotem – dodał.

- Sama myśl o pilotowaniu samolotu przez pana w owym dniu jest zbyt przerażająca, aby nawet o niej myśleć. Potencjalne konsekwencje tego czynu byłyby katastrofalne – podkreślił sędzia.

"Czuję się skrajnie podle”

Adwokat pilota Bill Emlyn Jones jako okoliczność łagodzącą wskazywał depresję pilota. – Traktował alkohol jako środek pomagający mu w zmaganiu się z chorobą – tłumaczył obrońca.

Podczas rozprawy Jitsukawa stwierdził, że czuje się "skrajnie podle” oraz że pragnie przeprosić linię lotniczą, pasażerów oraz swoją rodzinę "za hańbę, jakiej się dopuścił w stosunku do niej".

Po rozprawie, na konferencji, która odbyła się przed budynkiem sądu, wiceprezes linii lotniczej Japan Airlines Yasuhiro Kikuchi przeprosił za zaistniałą sytuację. Jednocześnie zapewnił, iż współpracownicy skazanego pilota nie dążyli do ukrycia postępowania Jitsukawy.

Linie lotnicze Japan Airlines zapowiedziały, iż zamierzają wprowadzić nowy system kontroli trzeźwości na lotniskach poza Japonią. Jest to odpowiedź nie tylko na przypadek 42-letniego pilota, ale wielu innych, podobnych zdarzeń. Od sierpnia 2017 roku miało miejsce 19 przypadków naruszenia firmowych limitów alkoholowych przez pilotów Japan Airlines.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane