• rozwiń

Najpierw potężna kara, potem dobre wyniki

Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie" Odtwórz: Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie"
Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie" "Źródło: TVN24 BiS"

Kilka godzin po otrzymaniu ogromnej kary za naruszenie zasad dotyczących prywatności, Facebook pochwalił się lepszymi od oczekiwań wynikami kwartalnymi. Firma Marka Zuckerberga w drugim kwartale zanotowała 1,99 dolarów zysku netto na akcję, a rynek spodziewał się zysku w wysokości 1,88 dolarów na akcję.

Przychody Facebooka w drugim kwartale sięgnęły 16,9 mld dolarów, a konsensus zakładał, że wyniosą one 16,5 mld dol.

Miesięczna liczba aktywnych użytkowników Facebooka wyniosła w poprzednim kwartale 2,41 mld, tyle ile zakładały prognozy analityków.

Średni przychód na użytkownika sięgnął 7,05 dol., a rynek spodziewał się 6,87 dol.

Od początku 2019 roku kurs akcji Facebooka wzrósł o ponad 50 proc.

Pięć miliardów kary

W środę informowaliśmy, że Federalna Komisja Handlu (FTC) narzuciła na Facebooka karę w wysokości pięciu miliardów dolarów za naruszenie zasad dotyczących prywatności. Ugoda w tej sprawie stanowi finał dochodzenia w sprawie niewłaściwego wykorzystywania i udostępniania danych użytkowników.

Postępowanie przeciwko Facebookowi FTC wszczęła w następstwie skandalu dotyczącego firmy analitycznej Cambridge Analytica. Komisja podejrzewała, że spółka naruszyła wcześniejsze ustalenia (z 2012 roku) z Federalną Komisją Handlu dotyczące prywatności.

Facebook obiecał wówczas, że użytkownicy będą informowani, kiedy ich dane są udostępniane podmiotom trzecim.

"Oficjalnie zawarliśmy ugodę z Federalną Komisją Handlu w sprawie prywatności. Zgodziliśmy się na zapłatę historycznej grzywny, ale co ważniejsze, zamierzamy wprowadzić kilka poważnych strukturalnych zmian dotyczących sposobu tworzenia produktów i prowadzenia firmy" - czytamy w oświadczeniu Marka Zuckerberga.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane