• rozwiń

Potężna nadwyżka Chin w handlu z USA

Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci" Odtwórz: Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci"
Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci" "Źródło: TVN24 BiS"

Chińczycy w poniedziałek ogłosili, że ich nadwyżka w wymianie handlowej z USA w 2018 roku wyniosła 323,32 miliarda dolarów. Według szacunków agencji Reutera jest to najwyższy wynik od 2006 roku.

W porównaniu z 2017 r. przewaga w wymianie z USA wzrosła o 17 proc. Chiny były wtedy na plusie o ponad 275 mld dol. Eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł rok do roku o 11,3 proc, a import był wyższy o zaledwie 0,3 proc.

Z danych podanych przez Chińczyków wynika jednak, że spór handlowy z USA ma pewne odzwierciedlenie w liczbach. W grudniu 2018 r. eksport w ujęciu rocznym spadł o 4,4 proc., a import o 7,6 proc. Są to najgorsze wyniki od dwóch lat.

Jeśli chodzi o całkowitą nadwyżkę w wymianie handlowej Chin, to wyniosła ona w 2018 r. 351 mld dol. Jest to najgorszy wynik od 2013 roku.

Wojna handlowa w zawieszeniu

Ogromna nadwyżka Chin w wymianie handlowej z USA jest jedną z głównych przyczyn wojny handlowej pomiędzy dwoma największymi gospodarkami na świecie. Waszyngton wprowadził już karne taryfy na chiński eksport do USA wart 250 miliardów dolarów rocznie, na co Pekin odpowiedział cłami na amerykańskie produkty warte 110 miliardów dolarów rocznie.

Choć gospodarka Chin nadal rośnie, to pojawia się nad nią coraz więcej ciemnych chmur. Tempo wzrostu gospodarczego zmniejsza się w ostatnich latach i obecnie kształtuje się na poziomie 6,5 proc. rocznie, ale przewidywania na przyszły wskazują, że może jeszcze niższe. Spowolnienie się pogłębia, a wojna handlowa z USA na pewno tu nie pomaga.

Jeśli do marca nie będzie porozumienia pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem w sprawie handlu, w tym transferu technologii, własności intelektualnej, barier pozacelnych, cyberprzestępczości i rolnictwa, to obie strony podwyższą 10-proc. taryfy celne do 25 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane