• rozwiń

Internet na podsłuchu? Tego oczekuje unijna agencja, by skuteczniej walczyć z terrorystami

Internet na podsłuchu? Tego oczekuje unijna agencja, by skuteczniej walczyć z terrorystami
Foto: sxc.hu Foto: Wykorzystywanie internetu do celów terrorystycznych stwarza dodatkowe obciążenie

Unijna agencja ds. współpracy wymiarów sprawiedliwości Eurojust uznała, że państwa UE muszą wypracować wspólne podejście do zgodnego z prawem przechwytywania komunikacji internetowej, realizowanej m.in. przez Skype'a.

Wskazano, że jest to potrzebne, by neutralizować powroty z Syrii zradykalizowanych i wyszkolonych Europejczyków - informuje Reuters, pisząc w piątek o raporcie Eurojustu, omawianym poprzedniego dnia przez jedną z komisji Parlamentu Europejskiego.

- Wykorzystywanie internetu do celów terrorystycznych stwarza dodatkowe obciążenie dla śledztw i ścigania zagranicznych bojowników - cytuje Reuters fragment raportu. Zwrócono w nim uwagę, że przechwytywanie komunikacji VoIP (np. Skype, Viber) jest problematyczne, co poważnie utrudnia odnośne śledztwa. Autorzy raportu uznali, że może być potrzebne "zharmonizowane podejście na poziomie UE", by zająć się "trudnościami technicznymi i wyzwaniami prawnymi dotyczącymi zbierania elektronicznych dowodów i ich dopuszczalności".

Eurojust zalecił wymianę doświadczeń w zakresie wykorzystania informacji pozyskanych z internetu jako materiału dowodowego w sprawach dotyczących terroryzmu. Zwrócono też uwagę na problemy z blokowaniem kont na portalach społecznościowych, np, profili na Facebooku, gdy dostawca usług internetowych ma siedzibę w innym kraju.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane