• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Potężny wyciek danych. Jego ofiarą padł prawie cały naród

Spektakularne ataki hakerów Odtwórz: Spektakularne ataki hakerów
Spektakularne ataki hakerów "Źródło: TVN24 BiS"

Specjaliści z firmy vpnMentor znaleźli na ogólnodostępnym serwerze dane niemal wszystkich obywateli Ekwadoru - poinformowało w poniedziałek BBC. Baza zawierała między innymi nazwiska, informacje finansowe i dane osobiste prawie 17 milionów osób.

"Wyciekło wiele poufnych informacji personalnych, umożliwiających identyfikację na poziomie indywidualnym" - napisali Noam Rotem i Ran Locar z vpnMentor.

Dostęp do serwera został już ograniczony przez krajowy zespół do spraw bezpieczeństwa i reagowania na incydenty komputerowe.

Jakie dane?

Znalezione dane obejmowały także m.in. osobiste numery identyfikacyjne, numery telefonów, dane stanu cywilnego, informacje o wykształceniu czy przebiegu pracy zawodowej.

Baza zawierała też dane dotyczące kont klientów jednego z największych banków Ekwadoru. W innym pliku znajdowały się dokumenty podatkowe firm.

Według badaczy cyberbezpieczeństwa wyciek ten jest szczególnie poważny ze względu na rozmiar i to, jak wiele informacji zostało ujawnionych na temat każdej osoby. Jak podali, znaleziono 18 GB danych w różnych plikach, zapisanych na serwerze chmurowym Amazona obsługiwanym przez ekwadorską firmę marketingową i analityczną Novaestrat. Firma nie odpowiedziała na prośbę BBC o komentarz.

Serwis ZDNet podkreślił, że ujawnione dane mogą być bardzo cenne dla miejscowych gangów przestępczych, gdyż zawierają informacje o bogatych obywatelach Ekwadoru, jak ich adresy domowe, czy mają dzieci, jakimi samochodami i o jakich numerach rejestracyjnych jeżdżą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane