• rozwiń

"WSJ": zmiana zasad w MFW, by ominąć szantaż Rosji ws. długu Ukrainy

"WSJ": zmiana zasad w MFW, by ominąć szantaż Rosji ws. długu Ukrainy
Foto: Sergey Galyonkin CC BY SA Flickr Foto: "WSJ": zmiana zasad w MFW, by ominąć szantaż Rosji ws. długu Ukrainy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma zmienić zasady przyznawania kredytów, aby zaległości Ukrainy wobec Rosji nie blokowały udzielenia wsparcia finansowego rządowi w Kijowie - podał w czwartek dziennik "Wall Street Journal".

Rosjanie mają ukraińskie obligacje warte 3 mld dol. Termin wykupu przewidziany jest na grudzień. A zgodnie z własnymi przepisami MFW nie ma prawa przyznawać kredytów krajom, które zalegają ze spłatami pożyczek bądź uznane są za niewypłacalne. Rosja nie zgadza się od wielu miesięcy na restrukturyzację tego długu, argumentując, że wierzycielem w tym wypadku nie jest struktura komercyjna, lecz państwowa.

Zmiana

"USA i inni zachodni udziałowcy MFW szykują w przyszłym miesiącu zmianę polityki pożyczkowej Funduszu, aby można było pójść do przodu z programem kredytowym dla Ukrainy" - pisze "Wall Street Journal", powołując się na dobrze poinformowane źródła.

Cytowany przez "WSJ" Douglas Rediker, były przedstawiciel USA w zarządzie MFW, powiedział, że zmiana polityki zaległości pozwoli "uniknąć sytuacji, w której program Funduszu staje się zakładnikiem Rosji"

W ramach zatwierdzonego w marcu 2015 r. czteroletniego programu rozszerzonego finansowania Ukraina otrzyma pomoc MFW w wysokości 17,5 mld dolarów.

Porozumienie

Porozumienie z grupą wierzycieli międzynarodowych w sprawie restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego zostało zawarte w sierpniu. Restrukturyzacja ma zmniejszyć dług Ukrainy do 15,5 mld USD. Ustalono, że z należności głównej odpisane zostanie 20 proc., czyli około 3,6 mld dolarów, a zapadalność reszty zadłużenia zostanie przełożona na 2019 rok.

Rosja, która pod koniec 2013 roku wykupiła obligacje Ukrainy warte 3 mld dolarów, nie wzięła udziału w rozmowach na temat restrukturyzacji ukraińskiego zadłużenia, ponieważ nie zgadza się ze stanowiskiem Kijowa, że należność za te obligacje powinna być traktowana jak komercyjne papiery dłużne skarbu państwa. Rosjanie argumentują, że wierzycielem w tym wypadku nie była struktura komercyjna, lecz chodziło o pożyczkę udzieloną państwu przez państwo.

"Listopadowa decyzja zarządu otworzy MFW drogę, aby dać zielone światło dla większej pomocy mimo grożącej niewypłacalności Kijowa" - konkluduje "WSJ".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane