• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Gazprom pożycza z Chin. To sygnał uzależnienia

Gazprom pożycza z Chin. To sygnał uzależnienia
Foto: Gazpom Foto: Gazprom

Rosyjski koncern Gazprom otrzymał kredyt z Bank of China o wartości 2,17 mld USD. To największa pożyczka z jednego banku w historii tej firmy i oznaka tego, jak zachodnie sankcje zwiększają uzależnienie Moskwy od Pekinu - pisze w piątek "Wall Street Journal".

O umowie poinformowano w czwartek; Gazprom nie ujawnił szczegółów na temat warunków pięcioletniej pożyczki.

Co to oznacza?

Jak pisze "WSJ", jest to najnowsze porozumienie dotyczące rozszerzania chińskich inwestycji w rosyjską branżę naftową i gazową, która stanowi główne źródło eksportu i która jest sparaliżowana przez amerykańskie sankcje zabraniające niektórym rosyjskim firmom otrzymywania długoterminowych pożyczek w dolarach. Gazpromu nie ma wśród tych przedsiębiorstw, ale sankcje skutecznie odcięły rosyjskie firmy od dostępu do zachodnich rynków kapitałowych - dodaje gazeta.

Według niej wzrost inwestycji daje Chinom, największemu konsumentowi energii na świecie, dostęp do wielkich rosyjskich zasobów węglowodorów, a także zacieśnia stosunki między sąsiadami, których łączy chęć, by stać się przeciwwagą do amerykańskich wpływów na świecie.

Arktyka

Chiny w ub.r. zgodziły się zwiększyć udziały w wartym 27 mld dolarów projekcie LNG w Arktyce, który nie ma dostępu do finansowania w dolarach i również czeka na kredyty z Pekinu. Źródłem alternatywnego finansowania są też chińskie przedpłaty za dostawy ropy z rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft. Gazprom liczy, że wart 55 mld dolarów projekt dostaw gazu do Chin zmniejszy uzależnienie firmy od eksportów do Europy - wyjaśnia "WSJ".

Prezydent USA Barack Obama przedłużył w środę o kolejny rok dekrety prezydenckie z marca 2014 roku, na podstawie których rząd zastosował sankcje przeciwko Rosji w związku z jej polityką wobec Ukrainy.

"WSJ" cytuje Natalię Orłową z Alfa Banku w Moskwie, według której "wydaje się, że ogłoszenie informacji o kredycie zostało tak zaplanowane, by pokazać, że mimo sanacji rosyjskie firmy wciąż mogą gromadzić fundusze". - Nikt jednak nie powinien oczekiwać, że chińskie banki zastąpią globalny rynek kapitałowy - zauważyła.

Według amerykańskiego dziennika kredyt może dać Chinom większe wpływy w oczekiwanych renegocjacjach cen gazu, który może być dostarczany do Państwa Środka pod koniec dekady - powiedział partner w firmie konsultingowej RusEnergy Michaił Krutichin.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_buras
Gazprom pożycza z Chin. To sygnał uzależnienia Ta marna kwota to nic z 60 bilionowym zadłużeniem USA które lawinowo narasta. Jedyną nadzieją dla USA js
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
politykier
Putin owładnięty paranoją, postanowił szukać przyjaciół tam gdzie wszyscy poza nim widzą sieć pajęczą rozciągniętą przez wielkiego amatora takich kąsków.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane