• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

"WSJ": Lagarde ma silne poparcie na drugą kadencję

"WSJ": Lagarde ma silne poparcie na drugą kadencję
Foto: Shutterstock Foto: _Christine-Lagarde_16.jpg

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde w czwartek otrzymała poparcie m.in. Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec na drugą kadencję - pisze "Wall Street Journal". Fundusz oficjalnie rozpoczął proces selekcji na najwyższe stanowisko.

Gazeta w czwartkowym artykule sugeruje, że wczesne poparcie Wielkiej Brytanii, Chin, Niemiec, Meksyku i Francji wzmacnia pogląd, iż najpewniej Lagarde nie będzie miała problemów z pozostaniem na stanowisku.

Europa

Kadencja byłej francuskiej minister finansów upływa w lipcu, co od dawna było postrzegane jako potencjalna szansa rynków wschodzących na podważenie liczącej 70 lat tradycji, zgodnie z którą na czele Funduszu stoi przedstawiciel Europy - pisze "WSJ".

"Jednak popularność Lagarde wśród wielu najpotężniejszych członków MFW, w tym wśród rynków wschodzących, sprawia, że wielu obserwatorów uważa, iż selekcja już dobiegła końca" - zaznacza gazeta.

Dziennik cytuje dyrektor generalną MFW, która w czwartek oświadczyła, że jeśli zostanie wybrana na drugą kadencję, to tak pokieruje instytucją, by lepiej mogła ona odpowiadać na potrzeby 188 państw członkowskich.

Poparcie

Brytyjski minister finansów George Osborne jako pierwszy w czwartek zaproponował Lagarde na drugą kadencję, a przedstawiciele władz Francji, Niemiec i Meksyku szybko poparli tę kandydaturę. Osborne oświadczył, że Lagarde "ma wizję, energię i wnikliwość, by pomóc kierować globalną gospodarką w najbliższych latach".

Niemieckie ministerstwo finansów chwaliło umiejętności Lagarde dotyczące zarządzania kryzysem i kierowania Funduszem. Chiński przedstawiciel w MFW Jin Zhongxia z uznaniem wypowiadał się o Lagarde, która jego zdaniem wykazała się "wybitnym przywództwem i strategiczną wizją". Także Meksyk poparł nominację, choć w 2011 r. kraj ten zaproponował kandydaturę swego gubernatora banku centralnego Agustina Carstensa jako alternatywę dla europejskiej nominacji. Gloryfikowanemu przez wielu ekonomistów Carstensowi nie udało się jednak zdobyć wystarczającego poparcia rynków wschodzących i rozwiniętych.

Także minister finansów USA Jacob Lew pytany o to w CNBC zasygnalizował amerykańską zgodę na drugą kadencję Lagarde.

Według MFW rada dyrektorów wykonawczych chce zakończyć proces selekcji do początku marca.

Jak zauważa "WSJ", potencjalnym problemem dla Lagarde może być tocząca się od dawna we Francji sprawa sądowa. Szefowa MFW ma stanąć przed sądem w związku z rzekomym zaniechaniem wynikającym z decyzji, którą podjęła, gdy pełniła urząd minister finansów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane