• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Raport: Grecki dramat

Grecja jednak prywatyzuje. Chińczycy przejmą port w Pireusie?

Grecja jednak prywatyzuje. Chińczycy przejmą port w Pireusie?
Foto: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)/ Nikolaos Diakidis Foto: Port w Pireusie był centralnym punktem wielkiego planu prywatyzacji, którego realizacji od Grecji wymagali jej wierzyciele

Mimo wcześniejszych zapowiedzi nowy rząd Grecji planuje jednak prywatyzację portu w Pireusie - podał w środę dziennik "Wall Street Journal". Według gazety tego samego dnia o decyzji Aten zostaną poinformowani przedstawiciele eurolandu na spotkaniu w Brukseli.

- Sprzedaż Pireusu jest aktualna. Odbędzie się zgodnie z planem - powiedział dziennikowi przedstawiciel greckiego ministerstwa finansów. Z informacji "WSJ" wynika, że do kasy państwa ma wpłynąć z tego tytułu do 800 mln euro.

Zmiana decyzji

Dziennik przypomina, że 28 stycznia nowy rząd Grecji ogłosił wstrzymanie prywatyzacji tego strategicznego portu. Po pierwszym posiedzeniu rządu wiceminister żeglugi Teodoros Dritsas powiedział, że wstrzymanie prywatyzacji jest zgodne z programem wyborczym lewicowo-populistycznej Syrizy, która wygrała wybory 25 stycznia.

Większościowy pakiet akcji portu zamierzał zakupić chiński konglomerat COSCO (China Ocean Shipping Company). "WSJ" podkreśla, że po ponownej zmianie decyzji Aten Chińczycy pozostają głównym pretendentem do kupna udziałów.

Port w Pireusie był centralnym punktem wielkiego planu prywatyzacji, którego realizacji od Grecji wymagali jej wierzyciele. Poprzednie władze w Atenach szacowały, że sprzedaż majątku państwowego wzbogaci w 2015 roku skarb państwa o około 2,8 mld euro. Jednak rząd Aleksisa Ciprasa zapowiedział, że niektóre z projektów prywatyzacyjnych zostaną wstrzymane.

Chińska państwowa firma żeglugowa COSCO kupiła już dwa terminale portu w Pireusie i była typowana na nabywcę 67 proc. udziałów, które państwo greckie posiada w firmie zarządzającej tym portem. Prywatyzację zapoczątkował poprzedni rząd Grecji konserwatysty Antonisa Samarasa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Reth
Problem z Grekami jest, że nie ściągają podatków od swoicg obywateli, tak jest poczynając od miliarderów po drobnych sklepikarzy. Jak się zapytać w kawiarni o paragon, to patrzą na ciebie jak na dziwoląga..
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane