• rozwiń

Temat: USA

Steve Wozniak: Apple powinno płacić większe podatki

Steve Wozniak: Apple powinno płacić większe podatki
Foto: wikimedia.org/Wikiuserrr12/CC BY-SA 4.0 Foto: Steve Wozniak jest współzałożycielem firmy Apple

Wszystkie firmy, w tym Apple powinny płacić większy, nawet 50 proc. podatek - uważa współzałożyciel Apple Steve Wozniak.

Technologiczni giganci tacy jak Google, Apple, czy Amazon w przeszłości byli wielokrotnie krytykowani, że mimo osiągania ogromnych zysków płacą bardzo niskie podatki.

Za małe podatki?

Zdaniem współzałożyciela firmy Apple Steve'a Wozniaka koncern z Cupertino w Kalifornii powinien płacić wyższy podatek. - Nie podoba mi się, że Apple nie płaci podatków jak każdy. Sam dużo pracuję, podróżuje i płacę ponad 50 proc. podatek- mówił w BBC Wozniak i dodał, że jego zdaniem każda firma na świecie powinna płacić taki podatek.

Współzałożyciel Apple'a odniósł się w ten sposób do praktyki wielu firm, w tym właśnie koncernu zarządzanego obecnie przez Tima Cooka, które cześć swojej działalności rozliczają przed fiskusem np. w Irlandii, gdzie stawkPApa podatkowa wynosi 12,5 proc. A wcześniej była dużo niższa - i wynosiła 2 proc.

W Stanach Zjednoczonych Apple musiałby płacić 35 proc. podatek. W taki sposób koncern odłożył 200 mld dolarów rezerw finansowych będącej poza amerykańską jurysdykcją podatkową.

Kim jest?

Steve Wozniak jest amerykańskim inżynierem i wynalazcą. Wraz z Stevem Jobsem i Ronaldem Wayne'm przed 40 laty założył firmę Apple Computer, która wyprodukowała komputery Apple I oraz Apple II - uważane ze jedne z pierwszych komputerów osobistych w historii. Po latach Apple stało się jedna z najbardziej wartościowych spółek na świecie. Obecnie jej wartość wyceniana jest na około 700 mld dolarów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane