• rozwiń

Francuska wojna o bożonarodzeniowe szopki. Są zbyt religijne?

Wojna o bożonarodzeniowe szopki. Są zbyt religijne? Odtwórz: Wojna o bożonarodzeniowe szopki. Są zbyt religijne?
Foto: Bożonarodzeniowe szopki budzą we Francji wiele kontrowersji | Video: Wojna o bożonarodzeniowe szopki. Są zbyt religijne?

Rada Stanu, czyli najważniejszy trybunał administracyjny we Francji zdecyduje dziś czy bożonarodzeniowe szopki mogą znajdować się w państwowych urzędach. Zakończy to trwający od kilku lat spór.

Francuska Rada Stanu rozstrzygnie dziś, czy bożonarodzeniowe szopki nie są zbyt religijne i czy mogą znajdować się w budynkach administracji publicznej, czyli np. ratuszach.

Za i przeciw

Przeciwni umieszczaniu szopek w urzędach są przedstawiciele organizacji świeckich, którzy protestują za każdym razem, kiedy ich zdaniem naruszany jest jasny rozdział państwa i kościoła.

Z drugiej strony zwolennicy szopek uważają, że zakazywanie tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia byłoby wielkim błędem, bo mogłoby to wzbudzić nastroje anty-islamskie. A to ze względu na to, że latem tego roku Rada Stanu uznała plażowanie w burkini za zgodne z prawem. Rada Stanu uznała jednocześnie, że zakaz noszenia tradycyjnego stroju islamskiego na plaży, które wydało jedno z miast mieszczących się na Lazurowym Wybrzeżu, naruszał fundamentalne prawa obywatelskie, w tym prawo do wolności.

Kilka tygodni temu specjalny sprawozdawca dla Rady Stany wydał już pozytywną opinię mówiąc, że szopki bożonarodzeniowe mogą się pojawić w miejscach administracji publicznej, ale tylko jeżeli będzie to znak kulturowy, a nie religijny. Oznacza to, że będą mogły stać np. koło choinki, która uznawana jest za symbol kulturowy, a nie obok francuskiej flagi.

Długa debata

Spór na ten temat trwa od kilku lat i odżywa co roku przy okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wszystko przez zapis znajdujący się we francuskiej konstytucji mówiący o tym, że państwo oddzielone jest od kościoła i żadne symbole religijne nie mogą znajdować się w instytucjach publicznych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane