• rozwiń
  • WIG20 2185.12 -0.14%
  • WIG30 2515.59 -0.23%
  • WIG 56672.93 -0.14%
  • sWIG80 11554.81 +0.07%
  • mWIG40 3934.07 -0.14%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:37

Dostosuj

Polak pokieruje ukraińskimi kolejami

Polak pokieruje ukraińskimi kolejami
Foto: Wikipedia (CC BY SA 2.0)/ Shalom Foto: Wojciech Balczun ma 35 lat

Wojciech Balczun, były prezes m.in. PKP Cargo, został dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia - poinformował we wtorek minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Aivaras Abromaviczius. Minister określił Balczuna jako "superefektywnego szefa największych polskich przedsiębiorstw".

- Wojciech jest młody, ale odnosił ogromne sukcesy jako szef największych polskich przedsiębiorstw. Najpierw dobrze zaprezentował się w największym polskim banku PKO BP, a następnie jako prezes PKP Cargo - mówił Abromaviczius, prezentując na konferencji prasowej wyniki konkursu.

Ogromne doświadczenie

O stanowisko dyrektora Ukrzaliznyci walczyło 31 kandydatów. Minister podkreślił, że 46-letni Balczun wygrał ze względu na doświadczenie w kolejnictwie: przeprowadził restrukturyzację PKP Cargo i z firmy, która przynosiła 100 mln złotych strat uczynił przedsiębiorstwo przynoszące 500 mln dochodu.

- Jest on nie tylko człowiekiem sukcesu, ale również takim polskim Sławą Wakarczukiem, gdyż jest liderem znanego polskiego zespołu (Chemia) – powiedział minister, porównując Balczuna do znanego muzyka ukraińskiego i lidera zespołu "Okean Elzy" Swiatosława Wakarczuka.

Minister ujawnił także zarobki Balczuna. Mają one wynieść do 1,5 mln dolarów rocznie.

Państwowa spółka akcyjna Ukrzaliznycia jest narodowym operatorem kolejowym na Ukrainie. Obsługuje zarówno przewozy towarowe, jak i pasażerskie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane