• rozwiń

Temat: Włochy

550 euro od rządu na 18 urodziny. Fala krytyki po zapowiedzi likwidacji dodatku

Takich pamiątek już nie kupisz. Władze włoskiego miasta chcą wprowadzić zakaz Odtwórz: Takich pamiątek już nie kupisz. Władze włoskiego miasta chcą wprowadzić zakaz
Takich pamiątek już nie kupisz. Władze włoskiego miasta chcą wprowadzić zakaz "Źródło: TVN24 BiS"

Nowy włoski minister kultury Alberto Bonisoli oświadczył, że chce znieść wprowadzony przez poprzedni centrolewicowy rząd jednorazowy dodatek w wysokości 550 euro na wydatki na kulturę. Otrzymuje go każdy obywatel z chwilą ukończenia 18 lat.

Przyznaną w formie bonów kwotę można przeznaczyć na zakup książek, biletów do kina, teatru i muzeum oraz wszelkie inne wydatki związane z kulturą. Dodatek ten, zwany "18app", wprowadził rząd Matteo Renziego.

Bonisoli podkreślił, że na ten cel z budżetu przeznacza się rocznie 200 milionów euro. - Lepiej rozbudzić w młodzieży głód kultury, nakłaniając ją, by zrezygnowała z pary butów - ocenił nowy szef resortu.

Fala krytyki

Jego wypowiedź wywołała falę krytyki wśród polityków centrolewicowej, opozycyjnej obecnie Partii Demokratycznej; dla jej rządu ten dodatek był sztandarową inicjatywą.

- Minister kultury, który chce rozpocząć urzędowanie od cięć, zaczyna bardzo źle - oświadczył senator Andrea Marcucci. Podkreślił, że dodatek "pomaga szerzyć kulturę wśród młodzieży".

Deputowany Filippo Sensi przypomniał zaś, że jest to pierwsza taka inicjatywa w Europie.

- Szaleństwem jest posunięcie się do stwierdzenia, że bardziej wychowawcza dla młodego człowieka byłaby rezygnacja z pary butów, by pozwolić sobie na udział w kulturze, niż otrzymanie tego dodatku - oceniła deputowana Anna Ascani.

Zapowiedziała, że jej ugrupowanie będzie prowadzić batalię o utrzymanie dodatku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane