• rozwiń

Temat: Włochy

Gigantyczne koszty składanych obietnic. Włosi policzyli, ile kosztowałyby zapowiadane reformy

Ile zarabiają posłowie w Niemczech i we Włoszech? Odtwórz: Ile zarabiają posłowie w Niemczech i we Włoszech?
Ile zarabiają posłowie w Niemczech i we Włoszech? "Źródło: TVN24 BiS"

Na sumę od 65 do 150 miliardów euro szacują włoscy eksperci wartość obietnic i zapowiedzi w kontrakcie Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, które prowadzą rozmowy o powołaniu rządu - wynika z opinii i wyliczeń przedstawionych w piątek przez prasę we Włoszech.

W 40-stronicowym dokumencie programowym powstającego wspólnego gabinetu Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd zapowiedziano szereg zmian w polityce finansowej, socjalnej i fiskalnej.

Koszt rządowego programu

Koszt proponowanych zmian, różnie szacowany przez komentatorów ekonomicznych, rozłożony byłby na kilka lat, mimo to - zauważają eksperci - byłoby to poważne obciążenie dla rekordowo zadłużonych finansów publicznych.

Dziennik "Il Messaggero" wskazuje, że zdaniem niektórych ekspertów łączny koszt realizacji całego programu może wahać się od ponad 100 mld euro do 150 mld euro.

Siedemnaście miliardów euro ma kosztować, jak zapisano w kontrakcie, wprowadzenie postulowanego przez Ruch Pięciu Gwiazd dochodu gwarantowanego dla osób najuboższych i bezrobotnych w wysokości 780 euro miesięcznie. "Il Messaggero" odnotowuje, że według włoskiego odpowiednika ZUS koszt ten byłby co najmniej dwa razy wyższy i wyniósłby faktycznie od 35 do 38 mld euro.

Jak pisze dalej rzymska gazeta, 2 mld euro trzeba będzie przeznaczyć na planowany rozwój sieci urzędów pracy, a na kolejne 5 mld euro ocenia się koszt zapowiedzianego uchylenia ustawy, która w okresie ciężkiego kryzysu finansów publicznych w 2012 roku wprowadziła liczne zmiany na rynku pracy i w systemie emerytalnym.

Inne obietnice

Ponadto zapowiedziano wstrzymanie planowanej na przyszły rok podwyżki VAT. Jej zablokowanie będzie w przyszłym roku kosztować budżet państwa 12,4 mld euro, a w 2020 roku - 19,5 mld euro. Z kolei wprowadzenie podatku liniowego, który miałby wynosić 15 i 20 proc., wiązałoby się z kosztem 45-50 mld euro.

Zapowiadana w programie przyszłego gabinetu obniżka akcyzy na paliwa o 15-20 proc. sprawiłaby, że do kasy państwa wpływałoby o około 5 mld euro mniej - odnotowuje rzymski dziennik.

"Corriere della Sera" podaje zaś obliczenia, według których na realizację paktu między Ligą a Ruchem Pięciu Gwiazd potrzeba będzie 65 mld euro. Gazeta podkreśla, że według obu ugrupowań środki na te cele mają pochodzić przede wszystkim z redukcji nadmiernych wydatków, wskazuje jednak, że dokładnego źródła tych cięć i oszczędności nie podano.

W kontrakcie mowa jest ponadto o uzyskaniu środków na realizację programu rządu z obsługi zadłużenia w wyniku negocjacji na forum unijnym oraz "przedyskutowania traktatów UE" - dodaje mediolański dziennik.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane