• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja - Unia Europejska

Włosi "za" przedłużeniem sankcji dla Rosji. Ale chcą ich przeglądu

Włosi "za" przedłużeniem sankcji dla Rosji. Ale chcą ich przeglądu
Foto: Shutterstock Foto: W ubiegłym tygodniu ambasadorowie państw UE nie przedłużyli sankcji gospodarczych wobec Rosji

Członkowie UE i inne kraje Zachodu prawdopodobnie dokonają w najbliższych miesiącach przeglądu sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję za jej rolę w konflikcie na Ukrainie - oświadczył w środę premier Włoch Matteo Renzi.

- To jasne, że prezentujemy to samo stanowisko, co cała społeczność międzynarodowa Zachodu. Myślę jednak, że ten pakiet sankcji zostanie poddany przeglądowi - oświadczy szef rządu w wywiadzie dla włoskiego radia.

Przegląd sankcji będzie miał miejsce "nie w najbliższych godzinach, ale w nadchodzących miesiącach" - dodał Renzi.

Bez decyzji ambasadorów

W ubiegłym tygodniu ambasadorowie państw UE nie przedłużyli sankcji gospodarczych wobec Rosji o sześć miesięcy, bo Włochy nieoczekiwanie zażądały dyskusji na ten temat. Decyzja o przedłużeniu restrykcji miała zapaść bez debaty. Włoscy dyplomaci tłumaczyli, że kwestionują nie samą treść decyzji, czyli potrzebę przedłużenia sankcji, a jedynie formę jej podjęcia.

Unijni dyplomaci nie wykluczali, że w związku z tym dojdzie do dyskusji na ten temat na szczycie UE, który rozpoczyna się w czwartek. Jednak przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że nie chce, by przywódcy UE zajmowali się tą sprawą na szczycie i poprosił, by zajęli się nią ambasadorowie. Źródła przekonują, że restrykcje zostaną przedłużone.

Tusk podkreślił, że decyzja ambasadorów będzie bezpośrednią konsekwencją wniosków z marcowej Rady Europejskiej, zgodnie z którymi restrykcje wobec Moskwy powinny być jasno powiązane z realizacją porozumień z Mińska, przewidujących m.in. odzyskanie przez Kijów do końca roku kontroli nad granicą z Rosją w regionie opanowanym przez separatystów. Obserwatorzy nie mają wątpliwości, że umowa dotycząca uregulowania konfliktu w Donbasie nie jest wypełniana.

Będą nowe sankcje wobec Rosji? Materiał "Faktów" TVN:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane