• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Włosi nie chcą zmiany czasu. "To kosztuje zbyt dużo"

Włosi nie chcą zmiany czasu. "To kosztuje zbyt dużo"
Foto: Flickr/(CC BY-SA 2.0)/ Bert Kaufmann Foto: 80 procent Włochów nie pochwala przestawiania zegarków

Włoska organizacja obrony praw konsumentów Codacons domaga się zniesienia zmiany czasu na zimowy. Jest ona szkodliwa dla zdrowia - argumentuje stowarzyszenie i dodaje, że czas letni powinien obowiązywać cały rok, co byłoby dobre także dla finansów kraju.

Tuż przed przejściem z czasu letniego na zimowy organizacja Codacons podała w sobotę wyniki swego sondażu, wskazujące, że 80 procent Włochów nie pochwala przestawiania zegarków.

Obrońcy konsumentów powołują się na badania, według których co drugie dziecko ma zaburzenia snu właśnie z tego powodu. - Rozstrojenie rytmu biologicznego źle wpływa także na organizm dorosłych - podkreślono.

Wysokie koszty

Ponadto Codacons zwraca uwagę na wysokie koszty ekonomiczne zmiany czasu w skali całego kraju; chodzi o przestawienie systemów informatycznych, rozkładów godzinowych w komunikacji, problemy z transakcjami finansowymi- wymienia.

Jako kolejny argument przemawiający według organizacji przeciwko zmianie czasu wskazano ogromne koszty, ponoszone w konsekwencji kłopotów ze snem, które mają fatalny wpływ wydajność pracowników w pierwszym tygodniu.

O tym, jak wielki stanowi to problem- zauważa Codacons - świadczy to, iż w aptekach wzrasta wówczas znacznie sprzedaż preparatów pomagających uporać się ze skutkami tzw. jet lag, czyli zmęczenia spowodowanego zmianą strefy czasowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane