• rozwiń

Temat: Włochy

Włosi mają pomysł na zapomniane dzieła sztuki. Będą pokazywane w hotelach

Włosi mają pomysł na zapomniane dzieła sztuki. Będą pokazywane w hotelach

Historycy, konserwatorzy sztuki i muzealnicy dyskutują we Włoszech o propozycji, by w hotelach wystawiać obrazy i inne dzieła, przechowywane w muzealnych magazynach i całkowicie tam zapomniane. Dzięki temu, podkreśla się, zobaczą je turyści z całego świata. Współpraca prywatnego biznesu, a więc branży hotelarskiej, i publicznych muzeów pomogłaby rozwiązać ten problem.

Rejestr dzieł sztuki, które nigdy nie opuszczają przepełnionych piwnic włoskich muzeów oraz galerii i są zupełnie bezużyteczne, nie ma końca; dlatego lepiej użyczyć je 34 tysiącom hoteli w całym kraju, gdzie zostaną wywieszone w hallach. Taką argumentację przedstawił prezes federacji hotelarzy Bernabo Bocca. W ten sposób jego zdaniem można by jeszcze wzbogacić ofertę dla milionów zagranicznych turystów przybywających do Italii.

Brakuje przestrzeni muzealnej

Przynajmniej te obrazy na coś się przydadzą i opuszczą piwniczne mroki - uważają niektórzy eksperci i lokalni politycy, którzy pomysł ten poparli.

Propozycja spotkała się też z dużym zainteresowaniem Ministerstwa Kultury, które zamierza ją przeanalizować. Poparła ją grupa działaczy kultury, według których wiele wartych pokazania dzieł, a także zabytków archeologicznych, przechowywanych jest w złych warunkach i nie są one wykorzystywane tak, jak powinny.

Brakuje przestrzeni muzealnej i pieniędzy, a kryzys sytuację tę jeszcze pogarsza - przypominają eksperci i działacze związków pracowników kultury. Ich zdaniem współpraca prywatnego biznesu, a więc branży hotelarskiej, i publicznych muzeów pomogłaby rozwiązać ten problem.

Ale wówczas powstałby problem znacznie poważniejszy, czyli kwestia bezpieczeństwa dzieł, często o wielkiej wartości, wiszących na ścianach w hotelowych lobby i ich konserwacji - ostrzegł historyk sztuki Tomaso Montanari z Florencji. Na łamach dziennika „La Repubblica” zaprotestował przeciwko tej propozycji, gdyż w jego ocenie byłaby to czysto komercyjna operacja przy wykorzystaniu krajowego dziedzictwa kultury. Ryzykowne czy wręcz niebezpieczne, ocenia, byłoby przekazanie czy wynajem cennych dzieł hotelarzom.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane