• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Zwiedzanie słynnych zabytków za darmo. Program powraca w starej formie

Będzie opłata za przyjazd do Wenecji Odtwórz: Będzie opłata za przyjazd do Wenecji
Będzie opłata za przyjazd do Wenecji

W każdą pierwszą niedziele miesiąca we Włoszech będzie można za darmo zwiedzić państwowe muzea, galerie i słynne zabytki. Program został przywrócony przez nowego ministra kultury Dario Franceschini, w formie, jaką zainicjował z wielkim sukcesem pięć lat temu.

Franceschini, należący do Partii Demokratycznej, powrócił na stanowisko ministra kultury po 15 miesiącach przerwy, a wraz z nim wróciły bezpłatne niedziele w muzeach w całym kraju na początku każdego miesiąca.

Darmowe zwiedzanie

Od czasu, gdy zasiadając w rządzie centrolewicy, wyszedł on z taką inicjatywą służącą upowszechnianiu dostępu do kultury, z oferty zwiedzania bez biletu wstępu skorzystało 15 milionów osób. W wielu zabytkach takich, jak rzymskie Koloseum czy Pompeje na południu Włoch, padały wtedy rekordy zwiedzających, a do wszystkich placówek ustawiały się długie kolejki.Następca Franceschiniego na stanowisku szefa resortu - Alberto Bonisoli, który pełnił ten urząd w poprzednim rządzie Giuseppe Contego, wprowadził zmiany do programu. Zamiast bezpłatnego zwiedzania w pierwszą niedzielę każdego miesiąca inaczej rozłożył takie dni w roku, z wyłączeniem szczytu sezonu turystycznego latem. Wprowadził na przykład tydzień kultury w marcu.

Jedną z pierwszych decyzji Franceschiniego, który we wrześniu ponownie zajął stanowisko ministra, było przywrócenie bezpłatnych niedziel w formie, jaką zainicjował z wielkim sukcesem.

Pierwszą niedzielą, jaką będzie można spędzić za darmo w muzeach, zabytkach i na terenach wykopalisk archeologicznych, wypada 6 października. W przypadku najbardziej obleganych miejsc obowiązywać będzie limit zwiedzających.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane