• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Włochy unikną procedury nadmiernego deficytu

Włochy. Kryzys polityczny odbija się na globalnych rynkach Odtwórz: Włochy. Kryzys polityczny odbija się na globalnych rynkach
Włochy. Kryzys polityczny odbija się na globalnych rynkach "Źródło: TVN24BiS /"

Komisja Europejska nie będzie proponować otwarcia procedury nadmiernego deficytu wobec Włoch - ogłosił w środę unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici po podjęciu przez Rzym działania w sprawie ograniczenia długu publicznego.

- Komisja uznała, że procedura nadmiernego deficytu związana z długiem Włoch nie jest dłużej uzasadniona na tym etapie. (...) Czy to koniec drogi? Nie. Będziemy musieli bardzo uważnie monitorować wykonanie włoskiego budżetu w drugiej połowie roku - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Moscovici.

Na początku czerwca KE uznała, że procedura wobec Włoch jest uzasadniona między innymi z powodu stale rosnących kosztów obsługi długu publicznego w tym kraju. Włochy mają drugi co do wielkości dług w UE po Grecji. W 2017 r. wynosił on 131,4 proc. PKB, by wzrosnąć do 132,2 proc. w 2018 r. Komisja szacowała, że w tym roku zwiększy się do 133,7 proc. i do 135,2 proc. w 2020 r.

Zaciskanie pasa

Od czasu przyjęcia dokumentu wskazującego na uzasadnienie otwarcia procedury trwały rozmowy Rzymu z Brukselą w tej sprawie. W efekcie 1 lipca włoski rząd przyjął półroczny budżet na 2019 r. jak również odpowiedni dekret, który zakłada korektę finansów wynoszącą 7,6 mld euro, co odpowiada 0,42 proc. PKB.

W rezultacie - jak podała KE - deficyt nominalny tego kraju na wynieść 2,04 proc. PKB w tym roku (w wiosennych prognozach KE przewidywała, że wyniesieni on 2,5 proc.). Dzięki tym zmianom sytuacja budżetowa Włoch ma być zgodna z unijnymi wymogami paktu stabilności i wzrostu.

Moscovici zapowiedział, że szczegóły ustaleń z Włochami przedstawi na posiedzeniu eurogrupy w przyszłym tygodniu. KE ma też bardzo uważnie przeanalizować projekt budżetu Włoch na 2020 r., który musi trafić do Brukseli do 15 października. - Pierwsza ocena tego projektu będzie jednym z ostatnich zadań tej KE. (...) Z zadowoleniem przyjmuję wolę premiera (Giuseppe) Contego, by prowadzić z nami konstruktywny dialog, tak by projekt budżetu był zgodny z prewencyjnym ramieniem paktu stabilności i wzrostu - zaznaczył Moscovici.

Procedura nadmiernego deficytu może zakończyć się nałożeniem kary finansowej na kraj w wysokości 0,2 proc. PKB. Jeśli tak stałoby się wobec Rzymu, tamtejszy rząd musiałby zapłacić ok. 3 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane