• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Choinki ze zniszczonych lasów zeszły na pniu

Nawet 500 złotych mandatu za choinkę. Kierowco, sprawdź jak tego uniknąć Odtwórz: Nawet 500 złotych mandatu za choinkę. Kierowco, sprawdź jak tego uniknąć
Nawet 500 złotych mandatu za choinkę. Kierowco, sprawdź jak tego uniknąć "Źródło: TVN Turbo"

We Włoszech sprzedano w weekend setki choinek, które zostały wyrwane z korzeniami i przewrócone w czasie gwałtownych burz i wichur na przełomie października i listopada na północy kraju. Po drzewka ustawiały się kolejki, a zainteresowanie przerosło oczekiwania.

W lasach w kilku regionach kraju od Trydentu po Wenecję Euganejską i Friuli-Wenecję Julijską zniszczonych zostało w wyniku żywiołu ponad półtora miliona metrów sześciennych drzew.

Ogromne szkody

Wichury wyrządziły wielkie szkody w Dolomitach, a więc na obszarze, który stanowi wyjątkowo cenne dziedzictwo przyrodnicze. Wszędzie tam leżą tysiące drzew, które łamały się jak zapałki i zostały wyrwane z korzeniami. Ich wywóz jest bardzo trudny, bo nieprzejezdnych jest wiele dróg.

Niektóre z drzew udało się jednak odzyskać i były w tak dobrym stanie, że postanowiono sprzedać je przed świętami. Inicjatywie tej patronowali włoscy leśnicy.

Dwa duże świerki trafiły do Pałacu Prezydenckiego w Rzymie i pobliskiej rezydencji szefa państwa Castelporziano.

Setki choinek ze zdziesiątkowanych lasów na płaskowyżu Asiago koło Vicenzy sprzedano z kolei na targach zorganizowanych przez związek rolników Coldiretti w Rzymie, Mediolanie i innych miastach. Ich wysokość to 1,5-2 metry, a cena to 15 euro, czyli mniej niż w przypadku zwykłych drzewek.

Rolnicza organizacja podkreśliła, że nabywcy pomogli w ten sposób zniszczonym terenom.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane