• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Włochy

Nawet 780 euro dochodu obywatelskiego. Wnioski złożyło ponad 800 tysięcy osób

Ile kosztuje podróż do Florencji? Odtwórz: Ile kosztuje podróż do Florencji?
Ile kosztuje podróż do Florencji? "Źródło: TVN24 BiS"

We Włoszech złożono 806 tysięcy wniosków o przyznanie dochodu podstawowego, zwanego obywatelskim - podało ministerstwo pracy w poniedziałek, po miesiącu przyjmowania formularzy. Jedną trzecią ubiegających się o wsparcie stanowią mieszkańcy południa kraju.

Dochód obywatelski został wprowadzony przez pracujący od niespełna roku rząd Giuseppe Contego i jest realizacją sztandarowego hasła koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd. Maksymalna kwota miesięczna tego wsparcia ma wynosić 780 euro, czyli równowartość około 3338 złotych.

W kwietniu rozpoczyna się przyznawanie tego zasiłku.

Z danych Ministerstwa Pracy wynika, że wśród wnioskodawców przeważają kobiety - jest ich 54 procent.

Wnioski złożyli przede wszystkim mieszkańcy regionu Kampania i Sycylii. Z samego Neapolu, stolicy Kampanii, napłynęło 78 tysięcy zgłoszeń.

Wśród osób ubiegających się o dochód obywatelski prawie dwie trzecie to osoby w grupie wiekowej od 45 do 67 lat. Trzy procent to ci, którzy mają mniej niż 25 lat.

Dochód podstawowy we Włoszech

Dochód przeznaczony jest dla osób i całych rodzin o najniższych dochodach, także ludzi bezrobotnych, by otrzymali pomoc w czasie poszukiwania pracy.

Zgodnie z decyzją rządu prawo do dochodu podstawowego mają osoby pełnoletnie, także obywatele innych państw Unii Europejskiej i krajów spoza UE mający prawo pobytu we Włoszech, którzy mieszkają w tym kraju co najmniej od 10 lat.

Dochód wnioskodawcy nie może być wyższy niż 9360 euro rocznie, a wartość jego mieszkania nie może przekraczać 30 tysięcy euro. Ponadto nie można być posiadaczem majątku większego niż 6 tysięcy euro. W przypadku rodziny kwota ta musi być niższa niż 10 tysięcy euro.

Warunków, które należy spełnić, jest dużo. Rząd wyjaśniał wcześniej, że chodzi o to, by nie doszło do nadużyć i by pomocy nie przyznano tym, którzy jej nie potrzebują.

Zarówno centroprawicowa, jak i centrolewicowa opozycja ostro krytykuje ten krok gabinetu Contego, twierdząc, że to zachęta do braku aktywności oraz oszukiwania państwa. Przeciwnicy rządu nazywają dochód "jałmużną" i wskazują go jako przyczynę zwiększenia deficytu budżetowego w kraju o rekordowo wysokim zadłużeniu publicznym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane