• rozwiń

Można składać wnioski o dochód obywatelski. Urzędy obawiają się chaosu

Komisja Europejska negatywnie oceniła projekt budżetu Włoch Odtwórz: Komisja Europejska negatywnie oceniła projekt budżetu Włoch
Komisja Europejska negatywnie oceniła projekt budżetu Włoch

Włoska poczta zaczęła przyjmować wnioski o dochód podstawowy. W urzędach panuje nadzwyczajna mobilizacja.

Dochód podstawowy, zwany również obywatelskim wprowadził rząd Giuseppe Contego. Zrealizował w ten sposób sztandarowe hasło Ruchu Pięciu Gwiazd. Maksymalna kwota miesięczna tego wsparcia to 780 euro.

Urzędy pocztowe szykują się na oblężenie. W niektórych z nich, na przykład w Rzymie postanowiono wzmocnić ochronę, by uniknąć problemów i napięć w kolejkach. Dyrekcja włoskiej poczty sugeruje, by wnioski przyjmować w porządku alfabetycznym i procedurę tę rozłożyć na 10 dni.

Z całą pewnością jednak – jak podkreśla środowa prasa - pierwszego dnia należy oczekiwać masowego napływu zainteresowanych złożeniem wniosku.

Dla kogo świadczenie?

Dochód obywatelski przeznaczony jest dla osób i całych rodzin o najniższych dochodach, także ludzi bezrobotnych, by otrzymali pomoc w czasie poszukiwania pracy.

Zgodnie z decyzją rządu prawo do dochodu podstawowego mają osoby pełnoletnie, także obywatele innych państw Unii Europejskiej i krajów spoza UE mający prawo pobytu we Włoszech, gdzie trzeba mieszkać od co najmniej 10 lat.

Dochód wnioskodawcy nie może być wyższy niż 9360 euro rocznie, a wartość mieszkania nie może przekraczać 30 tysięcy euro. Ponadto nie można być posiadaczem majątku większego niż 6 tysięcy euro. W przypadku rodziny kwota ta musi być niższa niż 10 tysięcy euro.

Tak jak zapowiadał rząd, warunków, jakie należy spełnić, jest dużo. Chodzi o to, aby nie doszło do nadużyć i by pomocy nie przyznano tym, którzy jej nie potrzebują.

Krytyka pomysłu

Zarówno centroprawicowa, jak i centrolewicowa opozycja ostro krytykuje ten krok rządu Contego. Twierdzą, że to zachęta do braku aktywności oraz oszukiwania państwa i niekiedy nazywa dochód "jałmużną". Poza tym przeciwnicy wskazują go jako przyczynę zwiększenia deficytu budżetowego.

Przyznawanie zasiłku ma rozpocząć się 1 kwietnia. Będzie on wpłacany na specjalną kartę, którą będzie można płacić wyłącznie za żywność i leki, a także robić przelew na wynajem mieszkania czy ratę kredytu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane