• rozwiń

Temat: Włochy

Konsumenci zmieniają zwyczaje zakupowe. Tak unikają opłat za torebki w sklepach

02.01.2017 | Drożeją torby foliowe w sklepach. Mogą kosztować nawet złotówkę Odtwórz: 02.01.2017 | Drożeją torby foliowe w sklepach. Mogą kosztować nawet złotówkę
02.01.2017 | Drożeją torby foliowe w sklepach. Mogą kosztować nawet złotówkę "Źródło: Fakty TVN"

Wprowadzenie od 1 stycznia w sklepach we Włoszech odpłatnych torebek biodegradowalnych na owoce i warzywa zmieniło zwyczaje konsumentów - wynika z sondażu. Włosi nie chcą więcej płacić, wybierają opakowane produkty i zakupy na targu, gdzie torby są papierowe.

We włoskich sklepach i supermarketach od nowego roku trzeba płacić także za zrywane, cienkie biodegradowalne woreczki, do których wkłada się owoce i warzywa przed ich zważeniem. Torebka kosztuje zazwyczaj 1-2 eurocenty.

W związku z protestami klientów i licznymi próbami ominięcia dodatkowej opłaty tamtejsze ministerstwo środowiska ogłosiło, że można przynosić na zakupy swoje torebki, pod warunkiem, że nie będą używane. Korekta ta, jak się zauważa, była konieczna, bo w handlu doszło do chaosu. Niektórzy, aby nie płacić za woreczek, ważyli osobno każde jabłko i przylepiali na nie cenę.

Zmiany w handlu

Grupa wykładowców z uniwersytetu w Bolonii i znawców rynku przeprowadziła sondaż, by przeanalizować, do jakich zmian doszło w handlu po wprowadzeniu nowych zasad.

Na podstawie ankiet ustalono, że 12 procent konsumentów wybiera już opakowane owoce i warzywa, na przykład pomarańcze w siatkach czy pomidory na tackach i w pojemnikach, by nie płacić za zrywane woreczki. Ponad jedna piąta Włochów woli zakupy na targu, gdzie sprzedawcy wkładają wszystko do papierowych, od zawsze bezpłatnych toreb.

7 procent konsumentów przyznało zaś, że od początku stycznia z powodu nowej opłaty kupuje mniej warzyw i owoców.

56 procent klientów nie zmieniło zaś swych zwyczajów zakupowych. Dominują wśród nich ludzie młodzi.

Oblicza się, że w związku z nowymi regułami w ciągu roku włoska rodzina zapłaci średnio od kilku do kilkunastu euro więcej za zakupy świeżej żywności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane