• rozwiń

Temat: Włochy

Nawet 2500 euro kary dla turystów w klapkach. "W trosce o bezpieczeństwo"

Riomaggiore w krainie Cinque Terre na Riwierze Liguryjskiej (wideo bez dźwięku) Odtwórz: Riomaggiore w krainie Cinque Terre na Riwierze Liguryjskiej (wideo bez dźwięku)
Riomaggiore w krainie Cinque Terre na Riwierze Liguryjskiej (wideo bez dźwięku) "Źródło: Google Earth"

Kara do 2500 euro, czyli równowartość około 11 tysięcy złotych, grozi turystom, którzy w nieodpowiednich butach wybiorą się na trasy spacerowe w parku narodowym Cinque Terre we włoskiej Ligurii. To reakcja na plagę wypadków, którym ulegają urlopowicze w klapkach.

Przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu turystycznego w kwietniu dyrekcja parku narodowego na Riwierze Liguryjskiej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, postanowiła zabronić wstępu na tamtejsze słynne ścieżki, strome i urwiste, turystom nieprzygotowanym na trudy takiego spaceru.

Na ścieżkach wśród drzew oliwnych i malowniczych widoków między miejscowościami Vernazza i Monterosso można spotkać wiele osób, przede wszystkim coraz więcej pasażerów statków wycieczkowych w klapkach i pantofelkach, ślizgających się na kamiennych schodach i skałach.

Często ulegają kontuzjom i konieczne bywa wysłanie do nich pomocy, niekiedy nawet śmigłowcem, by zabrać ich z trasy. Koszty takich operacji są wysokie.

"W trosce o bezpieczeństwo"

- Ludzie przybywają przekonani o tym, że są nad morzem. Faktycznie morze jest, ale ścieżki są jak w górach, czasem nawet trudniejsze. Dlatego żadnych klapek plażowych czy balerinek. Prosimy o to w trosce o bezpieczeństwo turystów - powiedział dyrektor parku narodowego Patrizio Scarpellini, cytowany przez dziennik "La Repubblica".

Początkowo wraz z wejściem w życie zakazu wstępu dla osób bez odpowiedniego obuwia obowiązywać będzie faza tolerancji, bez wymierzania kar, a tylko z pouczaniem.

Każdy turysta kupujący kartę wstępu będzie musiał zapewnić, że zapoznał się z regulaminem parku.

Później wymierzane będą grzywny w wysokości od 50 do 2500 euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zeropięcsetstodziewięćset
na całym świecie potrafią rozwiązać ten problem, ale w Polsce jak zwykle - w szpilkach na Giewont - a potem całe społeczeństwo płaci za akcje ratunkowe
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
A jak ktoś popiernicza na bosaka jak cejrowski? Ja osobiście na bosaka łażę tylko jak idę wzdłuż strumieni - zimno w stopy, ale przyczepność dobra, a przez to, że zimno, to stopy nie są podrażnione od łażenia po kamolach ;). A tak to trepy ;).
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane