• rozwiń

Rzym wprowadza ograniczenia. Setki tysięcy aut z zakazem wjazdu

Elektryczne czy z silnikami diesla? Miasta mają problem z autobusami Odtwórz: Elektryczne czy z silnikami diesla? Miasta mają problem z autobusami
Elektryczne czy z silnikami diesla? Miasta mają problem z autobusami "Źródło: tvn24"

Rzym czeka motoryzacyjna rewolucja. Wraz z początkiem listopada w życie wchodzą przepisy, które zabraniają wjazdu do dużej części miasta samochodom z silnikiem diesla o normie emisji spalin Euro 3. Mieszkańcy Wiecznego Miasta mają prawie 230 tysięcy takich aut.

Ten krok na rzecz poprawy stanu powietrza we włoskiej stolicy jej władze zapowiadały od zeszłego roku, dając między innymi czas mieszkańcom na zmianę samochodów lub przyzwyczajeń, czyli wybór komunikacji miejskiej.

Ostatni miesiąc "wolności"

Październik jest ostatnim miesiącem "wolności" i zarazem czasem, w którym setki tysięcy osób muszą zmienić swe codzienne życie - podkreśla rzymska prasa.Zgodnie z rozporządzeniem magistratu, przyjętym w ramach walki ze smogiem, obszar wyznaczony przez tzw. pierścień kolejowy obejmujący ścisłe centrum i przylegające do niego najbliższe dzielnice zamknięty będzie dla samochodów diesel z Euro 3, a więc tych sprzed 2006 roku, od poniedziałku do piątku. Wcześniej zakazem tym objęto jeszcze starsze auta - prawie 380 tysięcy pojazdów.

Zamknięcie miasta dla aut Euro 3 w dni powszednie to pierwszy krok w realizacji planów władz miejskich, które ogłosiły, że do 2024 roku chcą całkowicie wyeliminować samochody diesla z historycznego centrum.

Sprzeciw biznesu

Przeciwko proekologicznej polityce protestują przedstawiciele stołecznego biznesu, cytowani przez dziennik "Il Messaggero". Ostrzegają, że ograniczenie ruchu przyniesie szkody wielu branżom, bo po ulicach Rzymu jeździ 40 tys. samochodów dostawczych i firmowych, które za dwa tygodnie nie będą miały wstępu do wielu dzielnic i miejsc aktywności handlowej.

Na razie samochody dostawcze diesel Euro 3 obowiązywać będzie okres przejściowy, do marca przyszłego roku, w którym nie będą mogły jeździć w godzinach od 7:30 do 10:30 rano i między 16:30 a 20:30.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
janko_emigrant
Za chwilę będą takie zakazy w PL. To nieuniknione.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
forfanpl
kupione legalnie i zgodnie z przepisami - jeśli jest sprawne zakazywanie to kradzież. niech nie rejestruja nowych poniżej tej normy ale juz zarejestrowane i sprawne powinny jeździć. ewentualnie niech zapłacą za nowy
  • 5
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane