• rozwiń

Temat: Włochy

Nawet ponad 1000 euro za nic. Program obejmie prawie milion rodzin

Ile kosztuje podróż do Florencji? Odtwórz: Ile kosztuje podróż do Florencji?
Ile kosztuje podróż do Florencji? "Źródło: TVN24 BiS"

Ponad 1000 euro, czyli równowartość 4330 złotych. Nawet tyle miesięcznie otrzymają niektórzy mieszkańcy Włoch objęci dochodem podstawowym zwanym obywatelskim. Łącznie napłynęło blisko półtora miliona wniosków o świadczenie.

Odrzucono dotąd około 409 tysięcy wniosków o pomoc finansową, a 90 tysięcy jest nadal rozpatrywanych. Najwięcej, bo prawie 150 tysięcy wniosków napłynęło z Neapolu.

Z danych włoskiego instytutu ubezpieczeń społecznych (INPS) wynika, że średnia wysokość zapomogi dla najuboższych i bezrobotnych poszukujących pracę wynosi 481 euro miesięcznie, czyli równowartość 2082 złotych.

Dochód waha się w zależności od sytuacji finansowej rodziny bądź osób samotnych od 200 do ponad 1000 euro.

Dotychczas zostało przyjętych ponad 960 tysięcy wniosków o świadczenie. Spośród osób objętych pomocą finansową prawie 90 procent stanowią obywatele Włoch. Pozostali to imigranci, mieszkający od dłuższego czasu na Półwyspie Apenińskim.

Wypłata pierwszych świadczeń rozpoczęła się w maju.

Dochód podstawowy we Włoszech

Aby móc się o nie ubiegać, trzeba spełniać ściśle określone kryteria finansowe. Dochód rodziny składającej wniosek nie może przekraczać 9360 euro rocznie, a wartość mieszkania nie może przekraczać 30 tysięcy euro. Indywidualny wnioskodawca nie może posiadać majątku większego niż 6 tysięcy euro, a rodzina - 10 tysięcy euro.

Prowadzone są systematyczne kontrole, by wykryć oszustwa przy korzystaniu z dochodu obywatelskiego. W początkowych miesiącach jego obowiązywania stwierdzono przypadki pobierania zapomogi i jednoczesnej pracy na czarno.

Ten rodzaj wsparcia, wprowadzony przez pierwszy rząd Giuseppe Contego, który pracował do początku września, był ostro krytykowany przez ówczesną opozycję, w tym także przez centrolewicową Partię Demokratyczną, od niedawna nowego koalicjanta Ruchu Pięciu Gwiazd. Przeciwnicy dochodu oceniali, że to zachęta do braku aktywności. Nazywany był też "jałmużną".

Pomoc ta została utrzymana w kontrakcie koalicyjnym Ruchu i centrolewicy w sprawie powołania drugiego rządu Contego, pracującego od 5 września.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane