• rozwiń

To selfie kosztowało go 15 tysięcy euro. Surowy wyrok włoskiego sądu

Selfie zbiera żniwo. Ponad 100 ofiar nowej mody, najwięcej w Indiach Odtwórz: Selfie zbiera żniwo. Ponad 100 ofiar nowej mody, najwięcej w Indiach
Selfie zbiera żniwo. Ponad 100 ofiar nowej mody, najwięcej w Indiach "Źródło: TVN24 BiS"

15 tysięcy euro grzywny za selfie z kartą do głosowania - na taką karę został prawomocnie skazany mieszkaniec Florencji za to, że podczas ostatnich wyborów sfotografował się w kabinie wyborczej, gdy zaznaczał, na kogo głosuje. Włoski Sąd Najwyższy utrzymał wyrok wydany w niższej instancji.

Decyzja ta została ogłoszona tuż przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech.

Nagłośniono ją, by przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi od 2008 r. przepisami wyborca nie tylko nie może fotografować karty do głosowania, ale także wejść do kabiny wyborczej z telefonem komórkowym, aparatem fotograficznym i jakimkolwiek urządzeniem rejestrującym obraz i dźwięk. Wszystkie te aparaty trzeba zostawić przed wejściem do kabiny.

Tłumaczenia nie pomogły

Mieszkaniec Florencji bezskutecznie, jak się podkreśla, próbował przekonać sędziów Sądu Najwyższego, że nie powinien zostać ukarany, ponieważ zanim wszedł do kabiny, przewodniczący komisji wyborczej nie powiedział mu, by nie wnosił aparatu.

W ocenie sędziów takie zachowanie wyborcy jest bardzo poważnym naruszeniem przepisów. Jednocześnie zaznaczono, że choć przewidują one przypominanie przez szefa komisji o konieczności zdania telefonu komórkowego przed wejściem do kabiny, to niewywiązanie się z tego zadania nie podlega karze.

Adwokatka mieszkańca Florencji nie zdołała nawet, jak się zauważa, obniżyć wysokości zasądzonej kary.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane